Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie już blisko. Na inaugurację wystąpi Golec uOrkiestra

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądała poprzednia, styczniowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądała poprzednia, styczniowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. Piotr Wyparło/MFKiP
Przed nami 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Do Będzina znów przyjadą najlepsi kolędnicy z Polski i Europy, a o tym zagłębiowskim mieście będzie mówiło się w najdalszych zakątkach kraju, jako o stolicy polskiej kolędy i pastorałki.

Kolędy roztapiają lody, dają nadzieję

- W jednej z kolęd, spopularyzowanej przez zespół Skaldowie, śpiewamy: „Do szopy, do szopy wszyscy, kto ogrzać pragnie ręce. Z darami, z darami, z darami, by odtajało serce". Kolędy mają niezwykłą moc, wielki ładunek energii, któremu nie straszny nawet kryzys energetyczny. W niełatwym czasie roztapiają lody i dają nadzieję, dlatego tak bardzo są nam dziś potrzebne - mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor festiwalu.

Dobiegły już końca przesłuchania w ramach I etapu Festiwalu (na terenie Polski i Litwy). Trwa ustalanie szczegółowego harmonogramu finałowych występów. Finał rozpocznie koncert inauguracyjny w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra we wtorek 10 stycznia o godz. 19.00. Wstęp na koncert jest wolny, ale wymagana jest bezpłatna wejściówka, którą można odebrać w Biurze MFKiP w Szkole Podstawowej nr 10 (ul. Sportowa 2) – zostały ostatnie sztuki. Finałowe przesłuchania oraz koncert inauguracyjny i finałowy odbędą się w Będzin Arenie. W dniach 12-14 stycznia zaplanowane zostały przesłuchania finałowe, a w niedzielę 15 stycznia o godz. 16 odbędzie się koncert galowy. Wstęp na całość festiwalu jest wolny, jak zawsze będzie można liczyć także na transmisję internetową (za wyjątkiem koncertu inauguracyjnego).

W festiwalu udział mogą brać soliści, chóry i zespoły. Jedna z prezentowanych kolęd (dwóch w przypadku solistów i trzech w przypadku grup) musi być tradycyjną polską kolędą lub pastorałką. Udział jest dla uczestników całkowicie bezpłatny.

Ponad 30 tysięcy uczestników z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy

Historia festiwalu zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie – historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z historią liczącą ponad 700 lat. Pomysł zrodził się z zapału młodzieży i ówczesnego wikarego parafii – ks. Piotra Pilśniaka. Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym. W kolejnych edycjach liczba uczestników przekraczała 200, a już w IV edycji chętnych do startu było 628 wykonawców. Od IX edycji ilość solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich latach waha się między 1500 a nawet 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło ponad 30 tysięcy uczestników.

Formuła festiwalu jest otwarta – do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Wśród prezentowanych kolęd zgodnie z regulaminem jedna musi być obowiązkowo tradycyjną polską kolędą bądź pastorałką, co jest wyrazem troski Festiwalu o naszą spuściznę kulturową.

Najlepszych wykonawców (ok. 140 czyli blisko 2 tysiące osób) wybranych przez jurorów podczas eliminacji w rejonach zapraszani są w styczniu na trzydniowe przesłuchania finałowe do Będzina, nazywanego stolicą polskiej kolędy i pastorałki. Tu prezentują się przed jury, w skład którego wchodzą profesorowie akademii muzycznych z całej Polski.

Jury 29. edycji Festiwalu przewodniczy prof. zw. dr hab. Marta Wierzbieniec (Uniwersytet Rzeszowski, Akademia Muzyczna w Krakowie), a prezentacje wraz z nią oceniać będą prof. dr hab. Ewa Biegas (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), dr hab. Teresa Krasowska, prof. UMCS (Instytut Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) i dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

Szczegółowe informacje, regulamin oraz możliwość zgłoszeń dostępne są na stronie www.mfkip.pl.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie już blisko. Na inaugurację wystąpi Golec uOrkiestra - Będzin Nasze Miasto

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto