Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowie. Zbadaj bezpłatnie tarczycę w Gdańsku

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Co druga osoba chora na tarczycę nie wie o tym, więc warto zrobić sobie badanie USG - przekonuje dr n. med. Mariusz Kujawa
Co druga osoba chora na tarczycę nie wie o tym, więc warto zrobić sobie badanie USG - przekonuje dr n. med. Mariusz Kujawa P.Świderski
USG tarczycy pozwala wykryć chorobę nim się rozwinie - jest okazja, zbadaj się bezpłatnie w Gdańsku.

Akcja badań, na które z okazji Światowego Tygodnia Chorób Tarczycy zapraszają lekarze specjaliści na co dzień związani z Pracownią Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed, rozpocznie się 25 maja. Będzie prowadzona tylko w jednym miejscu - w Centrum Medycznym Diagnoson w Gdańsku Osowej (ul. Kielnieńska 123 ).
Mapkę dojazdu znaleźć można na stronie www.diagnoson.pl.

Aby skorzystać z tej okazji i (bezpłatnie i bez skierowania) przebadać sobie tarczycę, trzeba się wcześniej zarejestrować telefonicznie pod numerem 720 899 445. Dzwonić można w najbliższą środę, tj. 20 maja w godz. 13-15.00 - bo tego dnia rusza rejestracja. Na konsultację endokrynologiczną należy zgłosić się z aktualnym wynikiem badania TSH, nie starszym niż miesiąc. Na badanie tarczycy mogą zgłaszać się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

- Badanie tarczycy jest nieinwazyjne, więc rodzice mogą się bez obaw zgłaszać na nie z dziećmi - zapewnia prof. dr hab. med. Anna Balcerska, jeden z największych autorytetów w pediatrii na Pomorzu.

Schorzenia tarczycy nie są częste u dzieci. Zdarza się jednak, że gdy matka choruje na tarczycę, dziecko rodzi się z niedoczynnością tego gruczołu. Lub - dla odmiany - w okresie pokwitania może ujawnić się nadczynność tarczycy.
- Początkowo ta choroba może przebiegać subklinicznie, co oznacza, że najbliższe otoczenie nie zauważa jej objawów - tłumaczy prof. Balcerska. - Badana w USG tarczyca wykazuje jednak cechy zapalenia - obniżoną echogeniczność, zwiększone przekrwienie, pojawiają się węzły chłonne w typowych lokalizacjach. USG nie jest wskazaniem do podjęcia leczenia, ale do podjęcia dalszych badań. Warto zrobić sobie USG tarczycy, bo z 22 proc. ludzi, którzy na nią chorują - 50 proc., a więc co drugi, o tym nie wie. Tymczasem nieleczona choroba tarczycy prowadzi do obniżenia jakości życia, pogorszenia samopoczucia, a niekiedy bardzo poważnych i trwałych zaburzeń zdrowotnych. Większą skłonność do chorób tarczycy mają kobiety, szczególnie po 60. roku życia, pijące dużo kawy, palące papierosy, z rozpoznaną wcześniej chorobą autoimmunologiczną, w ciąży lub okresie sześciu miesięcy po porodzie.

- Najczęstszym schorzeniem tarczycy są stwierdzane w badaniu obrazowym zmiany ogniskowe - twierdzi dr n. med. Mariusz Kujawa, który w Centrum Medycznym Diagnoson wykonuje badania USG. - Potocznie nazywane są guzkami, jednak ta nazwa zarezerwowana jest dla zmian ogniskowych wyczuwalnych dotykiem. Niedoczynność i nadczynność to dwa najczęstsze zaburzenia funkcji tarczycy. Niedoczynność występuje cztery razy częściej niż nadczynność i jest związana ze schorzeniem autoimmunologicznym - chorobą Hashimoto, w której tarczyca produkuje zbyt mało hormonów.

Dla odmiany w chorobie Gravesa-Basedowa dochodzi do "nadprodukcji" hormonów tarczycy.
- Diagnostyka chorób tarczycy nie jest skomplikowana ani kosztowna - twierdzi dr n. med. Aldona Kmieć, specjalista endokrynolog z Centrum USG Diagnoson. Problem w tym, że objawy chorób tarczycy są mało specyficzne i przez to łączone m. in. ze stresem, przemęczeniem lub procesem starzenia się. Ważne, by jeśli je zaobserwujemy wykluczyć choroby tarczycy a jeśli to podejrzenie się potwierdzi - rozpocząć leczenia. Zwłaszcza leczenie niedoczynności jest proste i polega na przyjmowaniu przez pacjenta syntetycznego hormonu, który ma identyczną budowę i działanie jak naturalny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto