Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie inwestycje w sieć

[email protected]
Przedsiębiorstwa wodociągowe stawiają na inwestycje, bo są one konieczne do utrzymania jakości świadczonych usług na wysokim poziomie. W wielu miastach naszego regionu trwają prace związane z budową i wymianą sieci ...

Przedsiębiorstwa wodociągowe stawiają na inwestycje, bo są one konieczne do utrzymania jakości świadczonych usług na wysokim poziomie.

W wielu miastach naszego regionu trwają prace związane z budową i wymianą sieci kanalizacyjnej czy wodociągowej. Tak wielkich inwestycji jeszcze do niedawna nie było - dziś są możliwe, bo można je zrealizować przy wsparciu środków unijnych. Wiele przedsiębiorstw przeprowadza także prace wyłącznie w oparciu o własne zasoby finansowe. Inwestowanie to nie tylko konieczność - bo przecież duża część sieci na Śląsku pamięta pierwszą połowę ubiegłego wieku - ale i świadectwo dobrego gospodarowania i dalekosiężnego planowania.

- Znaczna część sieci powstała bardzo dawno temu, a materiały użyte do jej budowy były - co tu kryć - bardzo złej jakości - mówi Tadeusz Zuber, dyrektor generalny, prezes zarządu Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A. - W dodatku nasze przedsiębiorstwo musi działać w szczególnie trudnym rejonie - na terenach narażonych na szkody górnicze.

W tym miejscu warto dodać, że katowickie RPWiK jest jednym z największych przedsiębiorstw w kraju, obsługuje aż 35 tysięcy budynków, w których mieszka ponad pół miliona osób. Do tego dochodzi około 4 tys. odbiorców przemysłowych. RPWiK ma ponad 1300 kilometrów sieci wodociągowej i 600 kilometrów sieci kanalizacyjnej. O cały ten majątek trzeba dbać, co oznacza ciągłe inwestowanie.

- W ciągu minionych lat wymieniliśmy około 800 kilometrów starych rur wodociągowych na nowe i zmodernizowaliśmy ponad 30 kilometrów sieci kanalizacyjnej- informuje Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik prasowy RPWiK w Katowicach. - Dzięki temu wskaźniki awaryjności sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przestały rosnąć, a od 2004 roku notujemy stały spadek tego wskaźnika.

Bardzo poważne inwestycje RPWiK przeprowadziło również na sieci kanalizacyjnej. - Ciągła modernizacja naszych oczyszczalni pozwala nam spełniać wszystkie normy określone dla wód oczyszczonych w prawie krajowym i europejskim - mówi prezes Tadeusz Zuber.

Dbają o jakość

Dzięki lepszym rurom i nowoczesnym rozwiązaniom technicznym zmniejszają się straty wody, a jej jakość się poprawia. - Inwestycje na sieci wodociągowej są niezbędnym elementem utrzymania jakości wody na wysokim poziomie - przekonuje Jakub Zarzycki, administrator do spraw bezpieczeństwa informacji w RPWiK w Sosnowcu S.A.

Podobną opinię słyszymy w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej. - Znaczny wpływ na jakość wody dostarczanej do mieszkań ma m.in. stan techniczny miejskiej sieci wodociągowej, sieci osiedlowych oraz przyłączy domowych - podkreśla Lucyna Żurek, kierownik działu inwestycji.

- Z tego powodu przywiązujemy dużą wagę do sukcesywnej wymiany i odbudowy sieci wodociągowej. Realizowana, w miarę naszych możliwości, modernizacja nie tylko skutkuje zmniejszeniem awaryjności rurociągów, ale eliminuje także źródło zanieczyszczeń, jakie w wielu przypadkach stanowi zniszczona, stalowa sieć lub przyłącze.

Nieprzerwana dostawa czystej, dobrej jakościowo wody jest dla firmy sprawą priorytetową. W celu poprawy jakości świadczonych usług klientom, Dąbrowskie Wodociągi prowadzą wielokierunkowe działania związane z wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań. Są to działania związane z technologią uzdatniania wody, wymianą sieci wodociągowej, płukaniem końcówek sieci wodociągowej, montażem regulatorów ciśnienia, modernizacją hydroforni, zabudową zaworów zwrotnych oraz innymi zadaniami inwestycyjnymi związanymi z transportem wody.

- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej na bieżąco gromadzi i aktualizuje wiedzę o stanie sieci i przyłączy wodociągowych, określa zakresy modernizacji, ustala kolejność prowadzenia remontów oraz planuje dalsze kierunki rozwoju dystrybucji wody - podkreśla Lucyna Żurek, kierownik działu inwestycji PWiK w Dąbrowie Górniczej. - Podstawę dla powyższych prac stanowią informacje pozyskiwane m.in. z monitoringu kluczowych punktów na sieci.

Co nowego w sieci

Efekty tych prac widać na każdym kroku. W przypadku RPWiK w Sosnowcu S. A. pokazujemy to w tabelce na str. 3. - Warto podkreślić, że jest to zestawienie robót remontowych i inwestycyjnych wykonanych siłami własnymi - podkreśla Jakub Zarzycki z RPWiK w Sosnowcu S.A. - Nie zaciągaliśmy na ten cel kredytów, dzięki czemu nie ponosimy dodatkowych kosztów jego obsługi.

A co zrobiono w Dąbrowie Górniczej? Okazuje się, że zakres prac finansowanych wyłącznie ze środków własnych Spółki jest również znaczący. W ramach prac inwestycyjnych prowadzonych przez dąbrowskie PWiK Sp. z o.o., zakończono modernizacje wodociągów na łącznej długości 3000 mb, w ulicach: Wróblewskiego, Piłsudskiego, Szosowa I etap oraz Wysoka.

Wykonano także przebudowę krótkich odcinków o najwyższej awaryjności na łączną długość ok. 500 mb, w ulicach: Turystyczna, Wodna, Chopina, Łaskowa, Niegowonicka. Dla poprawy zasilania w wodę budynków na osiedlu Kasprzaka wykonano tzw. spinki istniejących wodociągów tworząc układ pierścieniowy sieci, umożliwiający dwukierunkowe zasilanie budynków oraz zainstalowano na sieci zawory płuczące. Aktualnie trwają jeszcze końcowe prace przy modernizacji II etapu wodociągu w ul. Szosowej o długości 1000 metrów.

- Podstawowym celem prac inwestycyjnych na sieci jest wymiana wodociągów będących w złym stanie technicznym i charakteryzujących się wysokim stopniem awaryjności - podkreśla Lucyna Żurek, kierownik działu inwestycji PWiK Sp. z o.o. - Zależy nam na zapewnieniu ciągłej dostawy wody do mieszkańców naszego miasta oraz na poprawie parametrów jakościowych wody.

W najbliższych planach inwestycyjnych Dąbrowskie Wodociągi zamierzają zmodernizować sieć wodociągową w ulicach Topolowej, Turystycznej, Parkowej oraz będą kontynuować prace związane z wymianami najbardziej awaryjnych odcinków sieci. Rozpoczęte zostaną także prace związane z przygotowaniem dokumentacji technicznej i uruchomieniem projektu przebudowy ostatniego etapu wodociągu w al. Zagłębia Dąbrowskiego oraz wodociągu łączącego sieci al. Zagłębia Dąbrowskiego z ul. Wojska Polskiego.

Będzie mniej awarii i mniejsze straty wody

Efekty tych wielkich inwestycji w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Katowicach powinniśmy wszyscy odczuć. Prace inwestycyjne i modernizacyjne w obiektach i na sieci wodociągowej znacznie ograniczyły występowanie awarii sieci wodociągowej. Tym samym działania te pozwoliły na istotne zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców spowodowanych brakiem wody. - Wspólnie z gminą Dąbrowa Górnicza przedsiębiorstwo systematycznie realizuje przyjęte w poprzednich latach cele. Prowadzi działania modernizacyjne i inwestycyjne na sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, choć wiąże się to często z ponoszeniem znacznych nakładów finansowych - podkreśla Lucyna Żurek. - Wszystkie działania mają na celu jedno - służą mieszkańcom miasta. Poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury przedsiębiorstwo zmierza do standardów europejskich.


PWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej rozpoczęło prace związane z przygotowaniem kanalizacji przed zimą

Trwają prace związane z przygotowaniami do sezonu zimowego w Dąbrowie Górniczej. Regularnymi przeglądami sieci kanalizacji sanitarnej objęto m.in. duże osiedla - Morcinka, Mydlice Północne i Południowe oraz pozostałe dzielnice miasta. Sprawdzane są główne ciągi kanalizacyjne odprowadzające ścieki z terenu gminy na oczyszczalnię ścieków "Centrum" i GOŚ w Strzemieszycach.

- Brygady sieci kanalizacyjnej uzupełniają kraty wpustów ulicznych. Wymieniają luźno osadzone lub będące w złym stanie technicznym pokrywy studzienek kanalizacyjnych. Hydrodynamiczne czyszczenie wielofunkcyjnymi samochodami ciśnieniowymi wraz z usunięciem zalegającego osadu jest wykonywane na wszystkich ciągach kanalizacyjnych, w których podczas kontroli stwierdzono zaleganie osadu lub niedrożność. Trwa monitorng sieci kanalizacyjnej kamerą telewizyjną. Wskazywane są odcinki sieci przeznaczone do wymiany, które zostaną ujęte w przyszłorocznych planach inwestycyjnych - mówi Jerzy Zaczyński, kierownik działu sieci kanalizacyjnej w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej. - Chcąc zapewnić prawidłowy przepływ ścieków, usuwamy osady z komór ściekowych, kontrolujemy urządzenia technologiczne oraz systemy sterowania i przesyłania danych. Sprawdzamy instalację wodociągowo-kanalizacyjną obiektów - dodaje Jerzy Zaczyński. Monitorowana jest również sieć kanalizacji deszczowej, którą PWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej eksploatuje na zlecenie Urzędu Miejskiego. Z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu technicznego trwa hydrodynamiczne czyszczenie sieci. Kontrolowane są wszystkie wyloty kanałów deszczowych do cieków. Zakończono remonty spękanych i niedrożnych odcinków kanalizacji sanitarnej w ulicach Storczyków, Bratków, 1 Maja i Topolowej oraz kanalizacji deszczowej w Al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Wojska Polskiego.


Zamarznięcia przyłączy można uniknąć. Zanim nadejdą mrozy każdy odbiorca powinien zadbać o uszczelnienie i zabezpieczenie okien w pomieszczeniu wodomierzowym. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się wodomierz spada poniżej 0%B0C, odbiorca powinien zadbać o jego ogrzewanie. Dodatkowo warto zabezpieczyć przyłącze przez jego ocieplenie. Szczególnie ważne jest właściwe zabezpieczenie zaworów oraz wodomierza głównego. Do ocieplenia można użyć waty szklanej, waty mineralnej lub styropianu. Zabezpieczając przyłącze przed zamarznięciem odbiorca ma szansę uniknąć uszkodzenia urządzeń znajdujących się na przyłączu, a tym samym ponoszenia kosztów ich zakupu i wymiany oraz przerw w dostawie wody.


Zdaniem eksperta

Czy odbiorca może też zadbać o to, żeby było mniej awarii?
Odpowiada Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik prasowy RPWiK w Katowicach

Oczywiście, że tak. Dam prosty przykład: niskie temperatury, jakie odnotowano między 20 a 27 stycznia 2006 roku były przyczyną zamarznięcia wielu przyłączy wodociągowych w gminach obsługiwanych przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach. Na terenie Katowic, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Chełma Śląskiego i Imielina w ciągu tygodnia zgłoszono blisko 300 braków wody, których przyczyną były zamarznięcia przyłączy i wodomierzy głównych. W tym roku meteorolodzy także zapowiadają mroźną zimę. Sytuacja może się powtórzyć. Niezabezpieczone przyłącza i wodomierze zamarzają bardzo szybko. Ich odmrożenie trwa niejednokrotnie kilka godzin. Dlatego zwracamy się do odbiorców z apelem o zabezpieczenie przyłączy i wodomierzy głównych. Warto też pamiętać, że to nie tylko działanie we własnym dobrze pojętym interesie, ale i obowiązek. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków "(...) odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie". Niestety, niejednokrotnie odbiorcy nie wywiązują się z tego obowiązku. Pomieszczenia wodomierzowe, którymi najczęściej są piwnice, często mają powybijane szyby w oknach, a temperatura spada w nich poniżej 0%B0C. Dodatkowo fragmenty sieci stanowiące przyłącze wewnątrz budynku pozostają bez ocieplenia. Zgodnie z prawem koszty zakupu i wymiany uszkodzonych z winy odbiorcy zaworów i wodomierzy pokrywa odbiorca.

Nie zabezpieczając więc tych urządzeń sam działa na swoją szkodę.


Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
ul. Powstańców 13
41-300 Dąbrowa Górnicza
tel. 032-639-51-00
tel./fax 032-262-22-10
[email protected]

www.pwik-dabrowa.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto