Na ścianie kaplicy jest już mapa cmentarza, będzie fotokod

Na ścianie kaplicy jest już mapa cmentarza, będzie fotokod (© Marzena Bugała)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Cmentarz parafii św. Barbary w Sosnowcu, położony przy ul. Andersa, jest prawdopodobnie najbardziej nowoczesnym cmentarzem w diecezji. Mimo że znajduje się tu około 11,5 tys. grobów i jest ciasno, to o błądzeniu nie ma mowy.

Dzięki specjalnemu kodowi w mig odnajdziemy grób osoby, która jest tu pochowana. Wystarczy, że mamy telefon komórkowy z odpowiednią aplikacją. Ale myli się ktoś, kto myśli, że będziemy wydzwaniać po znajomych i krewnych, aby zlokalizować szukany przez nas nagrobek. Wystarczy, że podejdziemy do drzwi kaplicy.

Jak informuje ks. Włodzimierz Sęk, proboszcz parafii, system działa w ten sposób, że przy pomocy telefonu komórkowego, wyposażonego w aparat fotograficzny, specjalną aplikację oraz dostęp do internetu, skanujemy specjalny obrazek (fotokod), który znajdzie się na ścianie kaplicy cmentarnej. Telefon automatycznie przeniesie nas na stronę wyszukiwarki grobów.

Teraz przy pomocy klawiatury wpisujemy nazwisko zmarłego, by mieć wyświetloną informację, gdzie znajduje się grobowiec. To już druga nowość na tym cmentarzu. W ubiegłym roku opracowano bowiem elektroniczną mapę cmentarza i umieszczono ją w wyszu-kiwarce na stronie internetowej parafii.

- Wszystko trwa szybciej - tłumaczy ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik diecezji sosnowieckiej. - Nie każdy przecież wie o tej wyszukiwarce, nie musi znać nazwy strony internetowej. Sprawa została uproszczona - dodaje.

Jego zdaniem pomysł jest uzasadniony. - Praktycznie wszyscy posługujemy się obecnie telefonami komórkowymi i to coraz nowocześniejszymi. Nawet osoby starsze. Pomysł z wyszukiwarką sam w sobie był już dobry, pomysł z fotokodem jest uproszczoną wersją korzystania z wyszuki-warki - podkreśla.

strona: 1 z 2 następna strona »

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość (gość) (sosnowiczanka)

No cóż, ja też byłam naiwna, wypełniłam i wysłałam formularz w celu opaty za grób i nikt się do tej pory nie skontaktował ze mną. Widzę, że będę miała problem ponieważ nie mieszkam w Sosnowcu i myśłałam, ze załatwię to drogą elektroniczną, a teraz obawiam się, że 1 dzień urlopu na załatwienie nie wystarczy i po co ludzi bałamucić.

niestety parafianka tego bałaganu (gość)

Ten cmentarz jest najgorszym cmentarzem chyba w całej Polsce, miejsce nieprzystosowane zupełnie do pochowania bliskich, zarośnięty po same niebo chwastami a administrator siedzi i liczy przelatujące ptaki na niebie masakra, niedawno pochowałam tatę niestety na tym wysypisku bo tak można nazwać to miejsce, panowie niosąc trumnę na zakręcie po tych super alejkach mogli nogi połamać a dochodząc do grobu musieli szurać trumną po innych nagrobkach, więc pani redaktor niech pani tak nie wychwala tej cywilizacji zanim pani nie sprawdzi dokładnie tego miejsca wiecznego spoczynku.

sosnowiczanka (gość) (gość)

Niestety ksiądz zażyczył sobie(tak poinformował mnie Pan administrator) zbierać opłate za grób, za 20 lat w drodze wyjatku za 10 lat , a za 5 lat jest nie dopomyślenia a opłata roczna wynosi 25zł. Nawet ksiądz mi nie odpisał na e-maila jak napisałam czy wyrazi zgodę na opłacenie grobu na 5 lat(ponieważ porę razy byłam na plebani i księdza proboszcza nie zastałam a tylko On ma moc wyrażenia zgody).Zgadzam się co do alejek szczególnie idąc alejką między sektorami B4 a B5 można nie źle się pozdrowić a w zimę można jak dziecko zjechać na pupci albo wybić zęby.

gość (gość)

Alejki zarośnięte trawą ,chaszczami ,brak chodników,wysokie stopnie utrudniajace poruszanie sie na cmentarzu.
Dlaczego nie mozna wnieść opłaty za okres 5 lat ???

sosnowiczanka (gość)

Owszem strona internetowa jest.Jest opcja na wybranym grobie najbliższych,że jak chce się opłacić grób można wypełnić i zarządca skontaktuje sie -niestety ja w zeszłym roku wypełniłam wysłałam i nikt się nie skontaktował.Byłam osobiscie u Pana administratora skontaktowć się w sprawie opłaty za grób ale okazało się że mnie nie stać zapłacić za 20lat bo taki jest wymóg ani w drodze wyjatku za 10lat ,Pan administrator objecał porozmawiać w mojej sprawie u ksiedza a żebym mogła opłacić za 5 lat i dać odpowiedź ale niestety od maja po dzień dzisiejszy ani słychu,ani widu,ani telefonicznie ani e-mailem.Więć chyba najpierw przydałby sie telefon albo dostep do poczty e-mail na cmentarzu.

MaR (gość)

Nie każdy posiada telefon komórkowy i nie każdy posiada dostęp do internetu a zwłaszcza starsze osoby, przecież łączenie się z internetem nie jest usługą darmową to wiąże się z kosztami. Dla mnie to zmarnowanie pieniędzy na coś co nie jest potrzebne. Może było by lepiej wydać pieniądze na porządki zaniedbanych i opuszczonych grobów bo nie raz widziałam jak na starych pomnikach zrobiono z nim śmietnik.