Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W okolicach Żarnowca ruszył antyatomowy szczyt

Krzysztof Miśdzioł
Dzisiaj do Białogóry, w pobliże Jeziora Żarnowieckiego, przyjeżdżają aktywiści sprzeciwiający się budowie w Polsce elektrowni jądrowej. Zjazd Antyatomowy potrwa do piątku. W tym czasie uczestnicy chcą propagować nad morzem alternatywne źródła energii, rozmawiać z mieszkańcami o wpływie atomówki na turystykę i złożyć na ręce wojewody pomorskiego petycję, sprzeciwiającą się budowie reaktora.

Zjazd organizują Inicjatywa AntyNuklearna oraz stowarzyszenie Eko-Unia. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Według tegorocznego raportu ekspertów, wykonanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, to właśnie Żarnowiec jest na czele listy rankingowej potencjalnych lokalizacji pod pierwszą w Polsce elektrownię atomową. Inwestycję popierają pomorskie władze.

- Mamy wielki niedobór energii w regionie - tłumaczy marszałek województwa Mieczysław Struk. - Elektrownia atomowa to szansa na rozwój Pomorza i nowe miejsca pracy - dodaje.

Przeciwnicy atomowej inwestycji są innego zdania. - Społeczeństwo nie jest informowane o zagrożeniach płynących z energii jądrowej - uważa Małgorzata Wyrwicz z Inicjatywy AntyNuklearnej. - Podejmujemy więc sami ten temat, bo na wsparcie finansowe od rządu też nie mamy co liczyć - dodaje.

Dzisiaj uczestnicy przyjeżdżają na kemping Checz Kaszubska w Białogórze, oddalonej zaledwie o kilkanaście kilometrów od potencjalnej lokalizacji reaktora. Jutro o godz. 18 organizatorzy zapraszają tu m.in. właścicieli baz noclegowych na dyskusję o wpływie atomówki na turystykę. Latem te same tereny nadmorskie miały być polem działania innej inicjatywy, tym razem proatomowej. Polskie wybrzeże objeżdżać miał "atomobus" Fundacji "Forum Atomowe" i prowadzić kampanię informacyjną, przekonującą mieszkańców i turystów do energii jądrowej. Jednak plany przełożono na jesień.

- Nasz sponsor chce poczekać, aż rząd ruszy ze swoją kampanią promocyjną - tłumaczy Łukasz Koszuk, prezes fundacji. - W październiku będziemy objeżdżać ośrodki akademickie i ze względu na Żarnowiec rozpoczniemy od Gdańska - podkreśla.

W ubiegłym tygodniu antyatomowe broszury dostali wszyscy mieszkańcy gminy Darłowo. Konkurencyjną lokalizacją dla Żarnowca jest bowiem Kopań - niewielka miejscowość w tej gminie. Ostatnio pojawiły się nawet informacje, że jest teraz liderem wyścigu o pierwszą polską atomówkę.


60 lat na mniej więcej tyle ocenia się "żywotność" elektrowni atomowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto