Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku upamiętniono ofiary terroru komunistycznego [ZDJĘCIA]

MA
Na murze Aresztu Śledczego w Gdańsku odsłonięto tablicę poświęconą bohaterom drugiej konspiracji niepodległościowej na Pomorzu Gdańskim.

Uroczystość odbyła się 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nieprzypadkowe było też miejsce, w którym umieszczono tablicę. To właśnie w działającym tu od końca wojny Więzieniu Karno-Śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego byli przetrzymywani, torturowani i mordowani członkowie podziemia antykomunistycznego i osoby podejrzewane o sympatyzowanie z nimi.

Według wydanego niedawno przewodnika po miejscach represji komunistycznych 1944-1956, w tym miejscu wykonano 150 wyroków śmierci, z czego 106 przypadków jest udokumentowanych. Zwłoki straconych grzebano w nieoznaczonych mogiłach lub oddawano do Akademii Medycznej w Gdańsku.

Do najbardziej znanych ofiar gdańskiej katowni należą ppor. Feliks Selmanowicz ps. "Zagończyk" oraz Danuta Siedzikówna ps. "Inka". Oboje służyli w 5. Brygadzie Wileńskiej AK. Zostali rozstrzelani w sierpniu 1946 r. "Inka" nie miała wtedy jeszcze ukończonych 18 lat. Przed śmiercią kazała powiadomić rodzinę, że "zachowała się jak należy".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto