Światowy Dzień Drzemki w Pracy wypada 12 marca. Poniedziałek, jak powszechnie wiadomo, nie jest łatwym dniem i wejście na pełne obroty po weeekendzie może sprawiać niemałe trudności. Krótka drzemka, szczególnie w takim dniu, może zdecydowanie zwiększyć naszą wydajność.

ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEMKI W PRACY 2018
Tradycja obchodów Dnia Drzemki wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a zwolennicy tej idei, powołując się na badania, podkreślają wpływ kilkunastominutowego snu w ciągu dnia na poprawę nastroju i wydajności pracy. Świadomość wpływu drzemki na ogólne samopoczucie mieli między innymi: Winston Churchill, Thomas Edison, czy Napoleon Bonaparte.

W krajach południowej Europy popularna jest sjesta, która jest czasem zarezerwowanym właśnie na odpoczynek. We Włoszech i Hiszpanii podczas upałów panuje od godziny 13 do 17.


Niestety w Polsce pracodawcy jeszcze nie doceniają zbawiennej roli snu, ale kto wie, może w przyszłości doczekamy się zmian w tym temacie. Dopóki to nie nastąpi lepiej ratować się kawą.JAKIE SĄ ZALETY DRZEMKI?
26 minut - tyle według naukowców powinna trwać idealna drzemka. Dobry moment na ucięcie sobie drzemki przypada około 6 godzin po obudzeniu. Taką dawkę snu warto praktykować o stałej godzinie, jednak nie później niż 4 godziny przed zaśnięciem wieczorem.


Krótka drzemka w ciągu dnia ma wiele zalet. Oto kilka powodów dla których warto o niej pamiętać:

- drzemka zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego - relaksująca dawka snu zmniejsza poziom stresu, który jest jedną z przyczyn zawałów i zatorów
- w czasie drzemki organizm wydziela hormony: adrenalinę i noradrenalinę, stymulujące pracę mózgu
- drzemka działa lepiej niż kawa, czy napoje energetyczne - a jednocześnie pozostaje formą bezpiecznej i zdrowej regeneracji
- uzupełnia niedobory snu


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:Wiadomości

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Gość (gość)

....fajne "święto", szczególnie, gdy niektórzy strażnicy miejscy przez cały rok, to święto celebrują.......

LLL (gość)

Z tego wynika, że prezydent Kotala ciągle śpi w pracy bo nie widzi tragedii jaka dzieje się w mieście? Chodzi oczywiście o masową wycinkę drzew.