Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanowiska archeologiczne w Sosnowcu. Wiecie gdzie są?

Tomasz Szymczyk
infografika Marek Michalski
O badaniach archeologicznych w Sosnowcu mówi Katarzyna Sobota-Liwoch z Muzeum Miejskiego w rozmowie z Tomaszem Szymczykiem.

Sosnowiec świętuje 110-lecie, ale badania archeologiczne pokazują, że tereny te były zamieszkane wiele lat temu. Na podstawie projektu AZP - Archeologiczne Zdjęcie Polski, który zrealizowano w 2/3 dla terenu Sosnowca ujawniono obecność w mieście kilkunastu stanowisk archeologicznych z różnych epok - z epoki kamienia, epoki brązu (dokładniej V okres epoki brązu i wczesny okres epoki żelaza, tj. 900-450 p.n.e.), znaleziono także zabytki datowane na okres wpływów rzymskich, a poza tym stanowiska związane z wczesnym i późnym średniowieczem (XI-XV w.), a także z okresu nowożytnego.

Kiedy przeprowadzono pierwsze badania archeologiczne w Sosnowcu?

Pierwsze badania, ale nie rozumiane w sposób, w jaki rozumiemy je dzisiaj, odbyły się w 1880 i 1882 roku (cmentarzyska łużyckie na Pogoni i Sielcu, V okres epoki brązu i wczesny okres epoki żelaza, tj. 900-450 p. n. e.), później 1986 - gródek stożkowaty w Zagórzu, później ciąg realizacji archeologicznych badań powierzchniowych AZP, archeologiczne badania Zamku Sieleckiego w Sosnowcu, badania wczesnośredniowiecznej osady hutniczej w Zagórzu i ostatnie badania weryfikujące gródek stożkowaty w dzielnicy Zagórze w roku 2011.

Wykopaliska prowadzono niemal w każdej dzielnicy. Czy to świadczy o szczególnym zainteresowaniu ludzi terenem naszego miasta?

Świadczy to o zainteresowaniu ludzi żyjących w różnych epokach i okresach historycznych m.in. ziemiami sosnowieckimi, oczywiście notowane są tzw. pustki osadnicze, kiedy to przez setki lat nie ma (do tej pory!) odkrytych śladów obecności przez ten czas ludzi na ziemiach sosnowieckich. Jednakże, póki co, moim zdaniem, Sosnowiec jest przebadany pod kątem archeologicznym w nielicznych ułamkach procentów i naprawdę nie sposób przewidzieć, co pokaże nam przyszłość, nawet ta najbliższa.

Jakie jest najcenniejsze znalezisko archeologów w Sosnowcu? Zapewne zachowane w całości naczynia i ozdoby związane z kulturą łużycką, srebrny denar koronny Władysława III Warneńczyka (obecnie w konserwacji, XV wiek), oraz zabytki związane z wczesnośredniowieczną osadą hutniczą, a więc wiekiem XI i XII z dzielnicy Zagórze - odważniki, ciężarki ołowiane czy fragment ozdoby kobiecej - zawieszki półksiężycowatej - lunuli. Gdzie w najbliższym czasie odbywać się będą wykopaliska. Planowane jest odszukanie nekropolii z czasów kultury łużyckiej.


*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto