Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 odbyły się I Międzyszkolne Zawody Ratownictwa Przedmedycznego "Każdy z nas jest ratownikiem 2013". Spośród 12 zgłoszonych drużyn z sosnowieckich gimnazjów i szkół średnich najlepsze okazały się uczennice Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych.

Na uczestników z ośmiu sosnowieckich szkół, czekały nie lada wyzwania. Organizatorzy – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 i Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu postarały się, aby uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale i praktyczną. - Drużyny musiały wykazać się wiedzą teoretyczne podczas testu oraz umiejętnościami praktycznymi na przygotowanych wcześniej stanowiskach symulujących różne zdarzenia związanymi z wypadkami - wyjaśnia Anna Szaszkowska, nauczyciel - doradca zawodowy z ZSO nr 14.

O ile test poszedł sprawie, to praktyka zaskoczyła uczestników. Reanimacja nieprzytomnej osoby, ofiara wypadku sportowego, ranny z poparzeniami, atak padaczki podczas studniówki, a w dogrywce rowerzysta z przebitym płucem. Takie symulacje przygotowali studenci Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu dla swoich młodszych kolegów. Nad wszystkim czuwał Marcin Koszowski – ratownik medyczny i wykładowca w WSM, który podczas turnieju pełnił rolę głównego jurora. - Spokojnie nie musicie się spieszyć. Jak poznacie zadanie będziecie mieć czas na przygotowanie. Gdy będziecie gotowi powiedzcie - instruował zawodników Koszowski.

Największą liczbę punktów uzyskały Ania, Martyna i Daria z Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych, drugie miejsce przypadło gospodarzom I Międzyszkolnych Zawodów Ratownictwa Przedmedycznego "Każdy z nas jest ratownikiem 2013" – ZSO nr 14, trzecie powędrowało do ZSO nr 5. Dla organizatorów jednak każdy jest zwycięzcą, gdyż młodzi ludzie udowodnili, że w sytuacji zagrożenia życia nie zawahają się ruszyć pomocą. - Ratowanie życia to najistotniejsza umiejętność jaką może zdobyć młody człowiek. Liczymy, że dzisiejsi uczestnicy w przyszłości zwiążą się z ratownictwem i dalej będą się kształcić w tym kierunku – przyznaje Katarzyna Matusiak, dziekan WSM w Sosnowcu.

ZOBACZ RELACJĘ ZE SPARTAKIADY RATOWNICZEJ W REGIONALNYM CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!