Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Park naukowo-technologiczny powstaje na terenie byłej kopalni [ZDJĘCIA]

Tomasz Szymczyk
Nowoczesne laboratoria zajmujące się m.in. odzyskiwaniem danych czy badaniami farmaceutycznymi - takie firmy już niebawem zagoszczą w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym, który od kilku miesięcy powstaje w dzielnicy Niwka, w miejscu nieczynnej kopalni Niwka-Modrzejów. Już za nieco ponad dwa tygodnie wykonawca przekaże gotową inwestycję miastu.

Na terenie parku do dyspozycji firm będą dwa budynki o łącznej powierzchni 9600 m kw. To dawna kopalniana dyspozytornia i budynek łaźni.
Zainteresowanie działalnością na terenie parku wyraziło już wiele firm.

Niebawem miasto wybierze też zarządcę parku. To nie koniec prac na terenie dawnej kopalni. Do realizacji pozostało jeszcze jedno zadanie - remont infrastruktury drogowej na terenie parku i budowa dojazdu od ul. Orląt Lwowskich. Rozstrzygnięto już przetarg, prace ruszą niebawem. - Przez wiele lat Niwka była związana z górnictwem. Po zamknięciu kopalni dzielnica podumarła. Park wprowadzi dużo dobrego i da dzielnicy nowe możliwości - uważa Paweł Niedźwiedzki, przewodniczy Rady Dzielnicy Południe.

- Chcemy aktywować wszystkie dzielnice Sosnowca i zakończyć remont terenów pokopalnianych - potwierdza Rafał Łysy z UM w Sosnowcu.
Sosnowiecka Rada Miejska uchwałę dotyczącą budowy podjęła już w 2004 r. Prace rozpoczęły się w zeszłym roku.

Rozmowa z Danutą Pająk-Gruszczyńską, naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich UM

Co kryje się pod nazwą park naukowo-technologiczny? Jakie firmy znajdą tu swoją siedzibę?
Nie określamy profilu parku. Mają tu działać firmy, które mają charakter innowacyjny i w swoim funkcjonowaniu wdrażają postęp techniczny. Chcemy, by był to zalążek nowoczesnej techniki i nowoczesnego przemysłu na terenie Sosnowca.

Swoje miejsce w projekcie parku mają również uczelnie.
Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska i Śląski Uniwersytet Medyczny są sygnatariuszami porozumienia o powstaniu parku i są zainteresowani jego funkcjonowaniem z uwagi na to, że profil ich badań może stanowić źródło zainteresowania dla przedsiębiorców.

Kto będzie zarządzał parkiem?
Podmiot zarządzający parkiem będzie wybrany w oparciu o ustawę o koncesjach. Nas, jako realizatora inwestycji, interesuje usługodawca, który pokieruje parkiem zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Co zdecyduje o obecności takiej, a nie innej firmy na terenie parku?
Firmy różnych branż wyraziły zainteresowanie ulokowaniem się w parku w postaci listów intencyjnych. Nie jest jeszcze zatwierdzony regulamin naboru. Ważnym kryterium będzie innowacyjność. Standard parku będzie wysoki. Jeden budynek będzie pełnił funkcje produkcyjne, drugi - usługowe. Będzie tu można organizować wystawy czy szkolenia. Co najważniejsze, będą też miejsca pracy, ale ze względu na ich jakość, potrzebne będzie odpowiednie wykształcenie.

Codziennie świeże informacje z Zagłębia prosto na e-maila. Zapisz się do newslettera "Sosnowiec"!


*REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto