Sosnowiec: Laboratorium w starej kopalni

Artykuł sponsorowany
Sosnowiec, jak większość miast w naszym regionie, ma sporo terenów poprzemysłowych. Niektóre gminy nie radzą sobie z zagospodarowaniem tego typu nieruchomości, ponieważ to drogie i skomplikowane. W Sosnowcu znaleziono sposób na rozwiązanie problemów.

Po pierwsze wymyślono ciekawą koncepcję pozwalającą nadać starym pokopalnianym obiektom nowe funkcje. Dają one szansę na rozwój nowoczesnego biznesu. Po drugie – co równie ważne – przygotowano odpowiednią koncepcję finansowania z udziałem środków unijnych. To znacznie ułatwia realizację inwestycji. Dzięki takim posunięciom i konsekwentnej polityce gospodarczej, którą prowadzą władze miasta, na terenie po kopalni „Niwka-Modrzejów" powstał obiekt produkcyjno–laboratoryjny przeznaczony m.in. na cele produkcji farmaceutycznej.

Jednocześnie w starej przemysłowej dzielnicy miasta pojawiła się szansa na rozwój nowoczesnego biznesu. To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Sosnowcu. Funkcjonuje tam Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz działają jeszcze inne wydzielone obszary, które pomagają przedsiębiorcom w rozwijaniu działalności. Od lat w mieście restrukturyzowane są sektory przemysłu ciężkiego, górnictwo i hutnictwo. Po likwidowanych kopalniach, hutach, wytwórniach najróżniejszego sprzętu, pozostaje infrastruktura techniczna, czyli urządzenia, sieci przesyłowe i związane z nimi obiekty świadczące niezbędne i podstawowe usługi w zakresie energetyki, dostarczania ciepła, wody, usuwania ścieków i odpadów, transportu, teletechniki.

Właśnie na takich terenach mogą powstawać nowe obiekty stworzone pod potrzeby nowych branż. W Sosnowcu powstaje Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny, który powołano m.in. w celu ożywienia gospodarczego na terenach poprzemysłowych. Dla tworzonych parków ważne jest to, że powstają na tzw. terenie uzbrojonym, mającym dostęp do wszystkich mediów, czyli ciepła, gazu, prądu i wody. Ale są tu i problemy – trzeba gruntownie przebudowywać obiekty, by dostosować je do nowej funkcji. Tak było również w przypadku obiektów po kopalni „Niwka-Modrzejów".

– To dla nas bardzo ważne inwestycje, nie tylko w skali Sosnowca ale i całego regionu — podkreśla Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca, Ryszard Łukawski.

– Jestem pewien, że ten obiekt wspólnie m.in. z uczelniami wyższymi i przedsiębiorcami wypełnimy nowoczesnymi technologiami. Cieszę się też, ze zdołaliśmy zachować tak charakterystyczne dla Niwki obiekty jak znajdujący się na terenie byłej kopalni „Niwka-Modrzejów" budynek tzw. „okrąglaka". Warto podkreślić, że jest to już kolejny projekt realizowany w Sosnowcu, który uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych. W tym przypadku dofinansowanie uzyskano w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowalnych, co oznacza dofinansowanie do kwoty 11.054.326,71 zł – zgodnie z umową o dofinansowanie.

Wartość robót budowlanych – zgodnie z podpisaną z firmą SKANSKA umową wynosi: 12.265.684,34 zł. Zakres prac był bardzo szeroki – i choć zachowano charakterystyczną bryłę okrąglaka, to gruntownie zmodernizowano zarówno jego wnętrze, jak i otoczenie. Dzięki tej inwestycji powstał przebudowany i wyremontowany nowoczesny obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych o powierzchni całkowitej 1.603,58 m kw. W ramach projektu wykonane zostały też nowe przyłącza mediów (przyłącze wodociągowe, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, elektroenergetyczne, CO), które służą dwóm budynkom znajdującym się na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego tj. wspomnianemu budynkowi adaptowanemu w ramach zad. 1, jak i 5-cio kondygnacyjnemu obiektowi dawnego zespołu BHP adaptowanemu w ramach zad. 2.

Ponadto wybudowany został parking i dwie drogi dojazdowe do adaptowanego budynku. Z punktu widzenia realizacji inwestycji bardzo ważne jest zastosowanie rozwiązań, które umożliwią wprowadzenie w przyszłości do obiektu działalności produkcyjno-badawczej dla przedsiębiorstwa innowacyjnego.

Wśród nich należy wymienić:
• wyodrębnienie części produkcyjnej na kondygnacjach 1 i 2 z wydzielonymi strefami produkcyjną i pomocniczą;
• wyodrębnienie części naukowo-administracyjnej na parterze;
• wyodrębnienie części naukowo-badawczej uzupełnionej zapleczem magazynowym i technicznym w piwnicy.

Wspomnieliśmy już, że budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na czym to konkretnie polega?

– Dostępność dla osób niepełnosprawnych została zapewniona poprzez zamontowanie dźwigu osobowego z przystankiem międzykondygnacyjnym na poziomie projektowanego terenu – wyjaśnia Elżbieta Pękala, Naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Wykonane zostały też pomieszczenia sanitarne wyposażone w odpowiednią ceramikę łazienkową, oporęczowanie, armaturę łazienkową (oszczędną w zużyciu wody) oraz odpowiednie akcesoria.

W sąsiedztwie projektowanego budynku, wzdłuż dłuższej z budowanych dróg dojazdowych zostały usytuowane, pod kątem 45 stopni także miejsca postojowe, w tym także dla samochodów osobowych osób niepełnosprawnych. To nie pierwsza inwestycja, o czym wspominaliśmy, zrealizowana w Sosnowcu przy wsparciu środków unijnych. Na przykład leżąca na uboczu, trochę zapomniana ulica Klimontowska nagle stała się bardzo popularna wśród inwestorów. Stało się to dzięki inwestycjom, które przeprowadziło Miasto Sosnowiec na terenach poprzemysłowych.

Przedsięwzięcie realizowane było również w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013”. Dzięki realizacji tej inwestycji nastąpiła modernizacja infrastruktury na terenach inwestycyjnych; wzrost wartości bezpośrednich terenów inwestycyjnych, a także lepsze skomunikowanie terenów przemysłowych z innymi częściami miasta. Jednocześnie zrealizowano inne ważne dla miasta inwestycje. To m.in. przebudowa kanalizacji sanitarnej, przebudowa kanalizacji deszczowej, budowa chodników oraz nowego oświetlenia ulicy.

Wszystkie te działania doprowadziły do zwiększenia atrakcyjności miasta Sosnowca jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Podobnie jest w przypadku tzw. „okrąglaka". – Dzięki wspomnianej inwestycji miasto zyska podwójnie – pozbędzie się nieatrakcyjnych i szpecących przestrzeń publiczną obszarów poprzemysłowych, a jednocześnie zapewni firmom zainteresowanym prowadzeniem działalności o charakterze innowacyjnym korzystne warunki do rozwoju i wsparcia w postaci dostępu do odpowiednich pomieszczeń i narzędzi, a także usług doradczych – podkreśla Honorata Musialik z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. – Pozwoli to na pobudzenie lokalnej i regionalnej gospodarki – dodaje.

Cała inwestycja została zrealizowana bardzo sprawnie. W dniu 27 lipca ubr. podpisano umowę z Wykonawcą inwestycji – firmą SKANSKA S. A., a termin zakończenia robót określono na 29 lutego 2012 r. Wykonawca w terminie dokonał zgłoszenia robót do odbioru. Czynności odbiorowe zostały zakończone dnia 26 marca br. W chwili obecnej prowadzony jest przetarg na wyłonienie operatora Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Niebawem rozpocznie się ponadto proces wyłaniania firmy (przyszłego najemcy), która zlokalizuje się w przedmiotowym obiekcie.

Cel projektu:

• Projekt stanowi odpowiedź na potrzeby regionu, miasta oraz przedsiębiorców, którzy działają i planują działać w dziedzinie innowacji. Warunki do takiej działalności nie są wystarczające, w regionie mało jest przedsiębiorstw innowacyjnych, niedostateczny jest stopień współpracy i wzajemnych powiązań pomiędzy tym sektorem i jednostkami naukowo-badawczymi.

• Miasto zyska na tym podwójnie – pozbędzie się nieatrakcyjnych i szpecących przestrzeń publiczną obszarów poprzemysłowych, a jednocześnie zapewni firmom zainteresowanym prowadzeniem działalności o charakterze innowacyjnym korzystne warunki do rozwoju i wsparcia w postaci dostępu do odpowiednich pomieszczeń i narzędzi, a także usług doradczych. Pozwoli to na pobudzenie lokalnej i regionalnej gospodarki. Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcie m.in. następujących efektów ekonomicznych:

• budowa i rozwój infrastruktury wspierającej powstawanie i rozwój małych, innowacyjnych firm; • wzrost wartości nakładów inwestycyjnych podmiotów gospodarczych w mieście;

• wzrost wartości uzbrojonych nieruchomości, zagospodarowanie zbędnego i niewykorzystanego majątku pokopalnianego;

• transfer technologii do firm poprzez aktywną współpracę ze środowiskiem B+R;

• wykorzystanie potencjału istniejących instytucji otoczenia biznesu dla budowy sieci firm świadczących usługi kooperacyjne i pomocnicze oraz wytwarzających produkty komplementarne;

• powstanie nowych przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie SPN-T;

• stymulowanie powstawania nowych miejsc pracy; • wzrost wpływów budżetu miasta z tytułu dzierżawy (najmu powierzchni na terenie SPN-T), a także podatków od nieruchomości od osób prawnych i fizycznych;

• dywersyfikacja i unowocześnienie struktury gospodarki miasta;

• wzrost obrotów i dochodów firm zlokalizowanych w rejonie SPN-T;

• zainicjowanie działalności firm innowacyjnych „uczulonych” na potrzeby rynku;

• wzrost potencjału rozwojowego miasta; zwiększona konkurencyjność gospodarki regionu; zmiana wizerunku miasta w oczach inwestorów.


Inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013,

Priorytet I: Badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość; Działanie 1.1. Wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu. „Gospodarcza Brama Śląska – etap I: Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej – Sosnowiecki Park Naukowo – Technologiczny, zad. 1 – Adaptacja budynku do nowej funkcji produkcyjno – badawczej, w tym m.in. dla branży farmaceutycznej – etap I”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto