Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Czepkowanie w Wyższej Szkole Medycznej [ZDJĘCIA]

Redakcja
W sobotę przy Wojska Polskiego 6, 41 studentów obrało symboliczne czepki. Uroczystość w Wyższej Szkole Medycznej w Sosnowcu to kolejny etap w karierze zawodowej pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy już za rok staną przy łóżkach pacjentów.

- Jesteśmy dziś na półmetku studiów i to dziś robimy symboliczny krok w karierze zawodowej. Za chwilę założymy czepek, który jako symbol łączy środowisko pielęgniarskie. To nie tylko zaszczyt, ale również odpowiedzialność – rozpoczęła Katarzyna Jasiewicz, studentka pielęgniarstwa, która poprowadziła Czepkowanie w WSM.

W sobotę 41 osób miało zaszczyt pierwszy raz założyć czepek pielęgniarski, a tym samy symbolicznie dołączyły do grona pielęgniarek. Podczas uroczystości wykonywany był Hymn Pielęgniarek oraz składano uroczyste ślubowanie. – Jest to szczególny dzień dla studentów i słuchaczy. Dziś ten czepek ma wymiar symboliczny, ale należy pamiętać, że choć na co dzień nie nosi się już ich w pracy, symbol ten trzeba mieć zawsze w sercu – mówi dr n. med. Kornelia Wac, Prodziekan Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu.

Warto podkreślić, że do czasu Czepkowania studenci nie podejmują praktyki zawodowej. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanego zawodu, który dawniej nosiły przyszłe pielęgniarki podczas zajęć praktycznych. Dlatego też Uroczystość w Wyższej Szkole Medycznej w Sosnowcu swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele środowisk pielęgniarskich, których szeregi już za rok zasilą sosnowieccy studenci.

– Dzisiejsza uroczystość to tradycja, którą należy kontynuować. Czepkowanie pielęgniarek było nieodłącznym elementem kształcenia w tym kierunku. Czepek pielęgniarski to symbol zawodu, który jest rozpoznawalny. Młodzi ludzi, którzy zaczynają naukę nie powinni zapominać o tej historii by ten symboliczny czepek nosić z dumą – przyznaje Bartosz Szczudłowski, Sekretarz Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach.

Uroczystość Czepkowania to już tradycja w WSM, która jako pierwsza uczelnia w Polsce zaczęła od podstaw kształcić przyszłe pielęgniarki. - Sosnowiec zawsze był wielkim ośrodkiem kształcenia pielęgniarek. Zakończyło się to w 2003 roku kiedy zlikwidowano liceum medyczne. My jako pierwsza szkoła w Polsce zaczęliśmy kształcenie pielęgniarek od podstaw. W 2007 roku przyjmowaliśmy pierwszych studentów. Cieszę się, że te pielęgniarki i pielęgniarze skończyło już naszą uczelnie i osiągają sukcesy na polu zawodowym – opowiada Danuta Obcowska, Kanclerz WSM.

W historii uczelni to kolejna taka uroczystość. Dotychczas biały czepek odebrało ponad 200 studentów. Cześć z nich pracuje już w sosnowieckich placówkach zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto