Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sala koncertowa w Sosnowcu powstaje przy Zespole Szkół Muzycznych. Jak postępują prace?

Tomasz Szymczyk
Budowa sali koncertowej  trwa w najlepsze.  W przyszłym roku z pewnością będzie tu już można posłuchać dobrej muzyki
Budowa sali koncertowej trwa w najlepsze. W przyszłym roku z pewnością będzie tu już można posłuchać dobrej muzyki Tomasz Szymczyk
Kiedy powstanie, będzie najnowocześniejsza w Zagłębiu. Muzyki będzie mogło tutaj słuchać ponad 500 osób. Powstanie tu także całe zaplecze m.in. z profesjonalnym studiem nagrań, salą kameralną i pokojami ćwiczeń.

O czym mowa? O nowoczesnej sali koncertowej, jaka powstaje przy gmachu sosnowieckiego Zespołu Szkół Muzycznych. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przebiegają postępy prac. Planowany termin zakończenia robót to dopiero marzec 2013 roku, ale już dzisiaj widać bryłę nowego budynku. Z punktu widzenia przyszłej reżyserki obiekt wygląda naprawdę imponująco.

- Nowa sala przysłuży się nie tylko uczniom naszej szkoły, ale całemu społeczeństwu Zagłębia. Marzenie wielu sosnowieckich miłośników muzyki doczeka się wreszcie realizacji - cieszy się Dorota Grolik, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

Będą konkursy i przesłuchania
- Obiekt będzie posiadał walory estetyczne i wysokie parametry akustyczne. W pomieszczeniach tych odbywać się będą nie tylko koncerty, przesłuchania, konkursy muzyczne i małe formy sceniczne, ale również konferencje i wykładu. Będzie można organizować tutaj warsztaty muzyczne i przesłuchania - dodaje Rafał Łysy z Wydziału Informacji i Promocji Miasta sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

Planowany koszt powstania nowoczesnej sali koncertowej to ponad 41 milionów złotych. Połowę środków zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół Szkół Muzycznych w Sosnowcu istnieje od 1945 r. Początkowo placówka mieściła się przy ul. 3 Maja, a później przez wiele lat w Pałacu Dietla. W dzisiejszej siedzibie przy ul. Wawel mieści się od 1991 r. Cztery lata później szkoła przyjęła imię Jana Kiepury.

- Kształcimy uczniów na wydziale instrumentalnym i wokalnym. Nasi absolwenci zasilają składy zagłębiowskich i śląskich zespołów orkiestrowych, działają w różnych instytucjach kulturalnych a niektórzy sami już kształcą kolejne pokolenia artystów - opowiada Dorota Grolik.

Jak dodaje i uczniowie, i nauczyciele właśnie dzięki budowie nowoczesnej auli spoglądają z optymizmem w przyszłość. Dotychczas funkcję sali pełniło bowiem pomieszczenie przeznaczone pierwotnie na... stołówkę.


Gdyby taka sala była już teraz...
Bogusław Kaczyński twórca i długoletni dyrektor artystyczny krynickiego festiwalu im. Jana Kiepury zrezygnował w tym roku z jego organizacji. Zdecydowały względy finansowe i niewielki budżet Krynicy. Ale przecież Sosnowiec, miasto Kiepury, mogłoby zamiast Krynicy zorganizować ten festiwal. Zwłaszcza, że w maju sosnowiczanie świętują 110. rocznicę urodzin Chłopaka z Sosnowca a miasto dysponuje dużo większym budżetem.

Samorząd Sosnowca nie ma jednak zamiaru organizować Festiwalu im. Jana Kiepury. Dlaczego? Powód jest prozaiczny: brak sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Może kiedyś?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto