Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo Edwarda Gierka znika z Sosnowca. Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie ostateczna

Teresa Semik
Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu definitywnie zmieni nazwę
Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu definitywnie zmieni nazwę UM Sosnowiec
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł 20 marca, że wojewoda śląski nie złamał prawa, zmieniając w Katowicach, w ramach dekomunizacji, plac Wilhelma Szewczyka na plac Marii i Lecha Kaczyńskich, a rondo im. Edwarda Gierka w Sosnowcu na rondo Zagłębia Dąbrowskiego. Wyroki są prawomocne.

Rondo Edwarda Gierka znika z Sosnowca. Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie ostateczna

Na podstawie ustawy dekomunizacyjnej wojewoda śląski skutecznie zmienił nazwę ronda im. Edwarda Gierka na rondo Zagłębia Dąbrowskiego. Radni Sosnowca odwoływali się od tej decyzji do Wojewódzkiego, a potem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Właśnie przegrali.

Radni argumentowali, że dotychczasowa nazwa ronda: im. Edwarda Gierka, nie symbolizuje komunizmu, a „stanowi jedynie upamiętnienie osoby pochodzącej z Sosnowca, mającej zasługi dla rozwoju tego miasta i ma znaczenie symboliczne”.

Wojewoda odpowiadał, że poza ewentualnymi zasługami Edwarda Gierka dla Miasta Sosnowiec, bezsporne są fakty, że był I sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 1971-1980, był nie tylko osobą symbolizującą system władzy w Polsce w latach 1944-1989, ale też przedstawicielem i reprezentantem tej władzy.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, wygrał tez z radnymi Katowic. W grudniu 2017 roku wydał zarządzenie zastępcze, którym sam zdekomunizował Wilhelma Szewczyka i nazwał jego plac imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Wywołało to protesty w mieście. Jedni bronili tego popularnego pisarza i osoby ważnej dla Śląska, inni sprzeciwiali się takiemu ograniczaniu roli samorządu przez administrację rządową. A jeszcze innym nie podobało się to, że PiS traktuje wymianę nazw ulic jako element swojej polityki historycznej i tworzy kult Lecha Kaczyńskiego.

Radni Katowic decyzję wojewody śląskiego zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i sprawę wygrali. Sąd uchylił zarządzenie wojewody o zmianie nazwy placu, uzasadniając m.in. tym, że choć Szewczyk brał udział w sprawowaniu władzy w czasach PRL, to jednak jest postrzegany jako pisarz, działacz społeczny, a nie jako symbol komunizmu.

Wojewoda Wieczorek nie odpuszczał. Wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego i tym razem wygrał.

Wojewoda przegrał tylko z radnymi Bielska-Białej, którzy nie zgadzali się, by ulicę I Armii Wojska Polskiego zamienił im na ul. Cichociemnych.

Te wyroki nie zamykają debaty nad dekomunizacją i ograniczaniem praw samorządów.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto