Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Quady: Po jakich drogach i z jakimi uprawnieniami wolno nimi jeździć [PORADNIK]

Redakcja
Dariusz Gdesz
Już jakiś czas temu zadomowiły się u nas czterokołowe pojazdy zwane quadami. Jazda na nich to świetna zabawa i mocne wrażenia. Nie każdy jednak wie jakie kryteria trzeba spełnić, aby być pełnoprawnym, szczęśliwym i bezpiecznym posiadaczem tejże maszyny oraz móc jeździć nią po ulicach i drogach szybkiego ruchu.

Ideą quada jest poruszanie się względnie w każdym terenie. Takie założenie mieli inżynierzy Hondy, którzy stworzyli pierwowzór obecnych pojazdów ATV, czyli All Terrain Vehicles. Amerykanie zmodyfikowali ten prototyp tworząc czterokołowego quada - lekką, szybką odmianę pojazdu ATV.

Poruszanie się quadem na bezdrożach nie jest wcale takie oczywiste jakby się mogło wydawać, gdyż nie każde miejsce do jazdy się nadaje. Należy zwracać uwagę na oznakowania przy wjazdach do lasów. Często zdarza się tak, że ograniczają one swobodę jeżdżących. Trzeba też pamiętać, że nie po każdych bezdrożach można poruszać się quadem. Na terenie parków narodowych można jeździć tylko drogami publicznymi i po wyznaczonych traktach. Sytuacja ma się podobnie w parkach miejskich - przed jazdą musimy się zapoznać z osobnymi przepisami lub regulaminem.

Quadowcy mają swój tor z prawdziwego zdarzenia! Sprawdź, gdzie!

Moda na quady zapanowała też w miastach. Aby jazda była bezpieczna trzeba zadbać o takie sprawy jak posiadanie kasku, ochraniaczy i właściwe przygotowanie swojego pojazdu. Gdy decydujemy się poruszać w ruchu drogowym musimy respektować jego prawa.

Warunki posiadania quada
W pierwszej kolejności warunkiem koniecznym jest zarejestrowanie swojego pojazdu, tylko wówczas może on się poruszać po drogach. Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej należy dokonać najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W chwili gdy nie jest on zarejestrowany, jego właściciel musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu.

Quady i pojazdy ATV zaliczają się do kategorii homologacji tzw. innych pojazdów samochodowych i tylko ta homologacja pozwala go zarejestrować. Dopiero wówczas możemy swoją maszyną wyjechać na drogi publiczne. Ponadto, pojazd musi posiadać: lusterka, kierunkowskazy oraz światła!

W wypadku braku rejestracji i homologacji pozostaje opcja poruszania się quadem wyłącznie po bezdrożach - wtedy jednak rodzi się problem. Do tych miejsc nasz pojazd będziemy musieli przetransportować na przyczepie, lawecie, czy ciężarówce.

Niezbędne dokumenty
Aby spokojnie poruszać się quadem musimy posiadać odpowiedni dokument. W momencie, gdy nasz pojazd nie waży więcej niż 550 kg i nie jest motocyklem, to do poruszania się nim wystarczy prawo jazdy kategorii B1.

W chwili, gdy quad jest zarejestrowany jako motorower osoba pełnoletnia nie musi posiadać uprawnień do kierowania motorowerem. Jednak osoba w wieku od 13 do 18 lat już powinna posiadać kartę motorowerową.

Kary i mandaty - co nam grozi
- jeśli nasz quad będzie niezarejestrowany lub nieubezpieczony to narażamy się na jego odholowanie i koszty z tym związane (opłata za holowanie i kara za brak OC)
- kierowanie quadem bez określonych uprawnień - mandat w wysokości 500 złotych

17 maja otrzymaliśmy wideo naszego internauty, który zaniepokoił się quadem pędzącym z prędkością ponad 100 km/h Drogową Trasą Średnicową w Katowicach, a później także fragmentem DK 1 w Sosnowcu. Kierujący najwyraźniej nie miał w swoim pojeździe lusterek ani kierunkowskazów... Sami zobaczcie:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto