Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Czyste Powietrze to dla nas kluczowe zadanie

Redakcja
Z Tomaszem Bednarkiem, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, rozmawiamy o działaniach funduszu oraz trwającym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.

Jak na co dzień WFOŚiGW w Katowicach wspiera środowisko w regionie?

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, jako wiodąca instytucja finansująca przedsięwzięcia proekologiczne w województwie śląskim, wspiera wdrażanie regionalnej polityki środowiskowej obejmującej m.in. osiąganie standardów jakości środowiska wynikających z ustaleń akcesyjnych. W tym celu wspomagamy przedsięwzięcia dotyczące ochrony powietrza, wody i powierzchni ziemi, gospodarki odpadami i wodnej, edukacji ekologicznej, ochrony przyrody, zgodnie z celami i priorytetami, zapisanymi w wojewódzkim programie ochrony środowiska. W ten sposób poprzez pośrednie aspekty środowiskowe wnosimy swój wkład w stałą poprawę stanu środowiska w woj. śląskim i systematyczne podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Jakiemu problemowi fundusz poświęca najwięcej czasu?

Bieżące wyzwania, które stoją przed naszym krajem i regionem, to przede wszystkim walka ze smogiem. Oczywiście nie da się tego zrobić w ciągu jednego roku czy dwóch lat, jednak wymaga rozwiązań zdecydowanych, kompleksowych i systemowych. Dlatego w tym roku opracowano rządowy program „Czyste Powietrze”, który w perspektywie 10 lat radykalnie poprawi jakość powietrza, którym oddychamy, a WFOŚiGW przystąpił do jego realizacji.

Podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach z pewnością zostanie poruszony temat smogu. W jaki sposób Państwo wspierają mieszkańców w ograniczeniu niskiej emisji?

WFOŚiGW w Katowicach już od 2002 roku finansuje działania na rzecz ograniczenia niskiej emisji, np. poprzez realizację tzw. Programów Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), w ramach których gminy z terenu woj. śląskiego mogą ubiegać się o dofinansowanie z funduszu na szeroko rozumiane zadania związane z ograniczeniem niskiej emisji. Program ten ułatwia samorządom systemowe działania zmniejszające ilość substancji szkodliwych w atmosferze. Podstawowym działaniem w ramach PONE jest kompleksowa likwidacja istniejących nieefektywnych źródeł ciepła. Władze gmin wdrażających PONE, stosunkowo niewielkim nakładem środków zachęcają użytkowników nieefektywnych kotłów domowych do ich wymiany na ekologiczne i energooszczędne urządzenia grzewcze. W 2016 r. WFOŚiGW w Katowicach rozpoczął także realizację wsparcia finansowego dla osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Do roku 2018 zrealizowano

trzy edycje tych programów, a wsparciem objęto ponad 3 tys. mieszkańców. Dofinansowaniem objęta była wymiana, modernizacja lub budowa wewnętrznych instalacji c.o., wymiana źródeł ciepła przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej w istniejących obiektach na bardziej efektywne ekologiczne i energetycznie.

Na czym polega program „Czyste Powietrze”?

Głównym celem zadania jest poprawa efektywności energetycznej istniejących zasobów mieszkalnych budownictwa jednorodzinnego poprzez gruntowną termomodernizację i wymianę palenisk. Szczególna rola w tym kontekście dotyczy Śląska, gdzie działania programu są najbardziej potrzebne. Program ma zachęcić mieszkańców do działań ograniczających emisję szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń powietrza przez domy jednorodzinne. Koncentruje się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe, termomodernizacji budynków jednorodzinnych oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co pozwoli zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i rzeczywiste oszczędności finansowe. Zyska na tym przede wszystkim stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji. Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, właściciele domów jednorodzinnych oraz osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Nabór do tego programu prowadzimy od 19 września 2018 r.

Fundusz współfinansuje COP24 w Katowicach. Czy przygotowali Państwo jakieś specjalne wydarzenia i akcje?

Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia, WFOŚiGW w Katowicach finansuje jedynie niewielką część tej konferencji. Na wniosek Miasta Katowice finansujemy m.in. funkcjonowanie punktu informacyjnego COP24, działania promocyjno--edukacyjne oraz wspieramy pracę wolontariuszy. Bierzemy także aktywny udział w konferencji, w tym w organizowanych panelach i dyskusjach.

Najważniejsze zadanie WFOŚiGW w Katowicach to?

Wsparcie realizacji polityki ekologicznej państwa oraz regionu, poprzez rozwiązywanie problemów związanych z ochroną środowiska, a w tym na dziś najważniejszym wyzwaniem jest z pewnością ograniczenie niskiej emisji i realizacja programu „Czyste Powietrze”. To kompleksowy program, którego celem jest właśnie skuteczna walka ze smogiem. Od rozpoczęcia naboru wniosków mamy już ich ponad dwa tysiące. Na Portalu Beneficjenta, który uruchomiliśmy specjalnie do obsługi tego programu, zarejestrowało się 11 tys. osób, a są to potencjalnie kolejni wnioskodawcy, którzy w najbliższych miesiącach dostarczą do nas komplet dokumentów. Ten program jest znacznie szerszy od wszystkich poprzednich. Zawiera wiele elementów, które zmierzają nie tylko do wymiany źródła ciepła, ale poprawy efektywności energetycznej budynku. Dlatego mogę stwierdzić, że to dziś dla nas kluczowe zadanie.

Bartłomiej Wortolec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto