Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał film o tym, jak być rodzicem zastępczym

Marta Żabińska
W Sosnowcu podczas wywiadówki dowiesz się, jak stworzyć rodzinę zastępczą. Na zlecenie urzędu powstał film z udziałem osób, które mają takie codzienne doświadczenie.

W mieście istnieją tylko dwie zawodowe rodziny zastępcze, w których opiekę znalazło kilkoro dzieci. Tymczasem ponad 130 przebywa w czterech placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Te proporcje Sosnowiec próbuje zmienić poprzez kampanię prowadzoną od ubiegłego roku pod hasłem "Chcę do domu".

Zaczęto od konkretów: radni uchwalili specjalny program i podwyższyli stawki pomocy dla rodzin zastępczych. Dziś to minimum 1700 zł miesięcznie. Za tym poszła intensywna promocja Do sosnowieckich domów trafiły ulotki, a do autobusów plakaty z hasłem kampanii. Wreszcie ostatnio za miejskie pieniądze (ok. 50 tys. zł) nakręcono piętnastominutowy film. Miał swoją oficjalną premierę w kinie Helios w grudniu. Trzy tysiące kopii dokumentu rozdanych zostanie teraz bezpłatnie w szkołach, gdzie pedagodzy wyświetlą go w czasie wywiadówek, i parafiach.

Jedną z sosnowieckich zawodowych rodzin zastępczych stworzyła Ilona Koćma. Ma dwie dorosłe córki, do swojego mieszkania w bloku zaprosiła trójkę niespokrewnionych dzieci. O tym, by założyć taką rodzinę, myślała od dawna, m.in. dlatego, że sama wychowała się jako jedynaczka.

Włodzimierz Makieła wymienia różne motywy podjęcia niełatwej decyzji: wzór swego ojczyma, spotkanie z dziećmi w Domu Dziecka. Do idei bez trudu przekonał żonę Janinę. Dzis opiekują się sześciorgiem dzieci z Sosnowca. W filmie opowiadają i o radościach, i o trudnościach.

Jaki jest dotychczasowy efekt kampanii? - Na razie dużo osób dopytuje, był też spory pozytywny oddżwięk po reportażach telewizyjnych. Jednak konkretnych decyzji zapadło niewiele. Od marca ubiegłego roku mamy w mieście o dwie rodziny niespokrewnione więcej. Myślę, że potrzeba jeszcze czasu - przyznaje Małgorzata Małkiewicz z Miejskego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu. - Byłoby świetnie, gdyby w tym roku udało się pozyskać dziesięć rodzin niespokrewnionych oraz cztery rodziny zawodowe - dodaje.

Rodzina, która zdecyduje się na zawodowe zastępstwo dla dzieci, po przejściu weryfikacji, wysyłana jest na specjalistyczne szkolenie. Prócz wsparcia finansowego, może też m.in. otrzymać lub zamienić mieszkanie na większe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto