(© UM Sosnowiec)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zamek Sielecki otrzymał ponad milion złotych na remont i adaptację pomieszczeń w północnym skrzydle obiektu. Remont i adaptacja, nieczynnego dotąd, północnego skrzydła Zamku Sieleckiego w Sosnowcu, w którym działa Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki trwa już od listopada 2017 roku. Dzięki wartym 1,8 mln zł pracom, placówka zyska większą przestrzeń.

Sosnowiec otrzymał kolejne dofinansowanie. Tym razem Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził blisko 1,2 mln zł na adaptację pomieszczeń Zamku Sieleckiego w Sosnowcu na cele kulturalne.
 

Zakres remontu Zamku Sieleckiego


Wykonywane prace obejmują m.in. odtworzenie drewnianej klatki schodowej w skrzydle północnym (z drewna dębowego), modernizację posadzek i parkietów w określonych pomieszczeniach, odświeżenie ścian i sufitów w przeważającej części pomieszczeń, prace przy drzwiach, listwach przyściennych itp., montaż dwóch poziomych pochylni, modernizację oświetlenia oraz docieplenie podłogi w pracowni na parterze.
 
- Prace obejmują też odkrywki archeologiczne w wieży północnej, które przeprowadzone w latach 90. ub. wieku pozwoliły lepiej poznać historię zamku. Teraz odkrywki zostaną oczyszczone, podobnie jak eksponująca je szklana podłoga ponad nimi – tłumaczy Jolanta Skorus, dyrektor SCS-Zamek Sielecki.
 
Roboty zewnętrzne to m.in. remont drzwi zewnętrznych w skrzydle północnym, remont schodów wejściowych w trzech skrzydłach, remont balustrad, komina i zadaszenia dobudówki. Wokół budynku ma zostać wykonana opaska żwirowa, zakładane są budowa i remont ogrodzenia terenu, a także uporządkowanie zieleni. Ponadto wykonawca dostarczy wyposażenie elektroniczne, m.in. projekcyjne.
 

Dofinansowanie na remont z UE


Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa: V Ochrona środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów, działanie/Poddziałanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe/5.3.1 Dziedzictwo kulturowe – konkurs.
 
Zamek Sielecki to najstarszy i najcenniejszy zabytek Sosnowca, jego hostoria sięga średniowiecza.  Istniejące tu fortalicjum odnotowano w dokumentach XV-wiecznych. Nowy zamek o charakterze obronnym powstał około roku 1620, wybudowany przez Sebastiana Minora z Przybysławic. Wówczas było to założenie czteroskrzydłowe, z basztami, otoczone fosą. Przebudowany został w 1814 roku przez Ludwika Anhalta Koethena z Pszczyny. Obiekt w roku 1824 uległ zniszczeniu podczas pożaru, a do roku 1832 został odbudowany. Zamek Sielecki często zmieniał właścicieli, a w latach 60-tych XIX wieku ówczesny właściciel, hrabia Jan Renard, otoczył go parkiem. W drugiej połowie XIX wieku dokonano największych zmian w architekturze obiektu. Został on pozbawiony skrzydła wschodniego z bramą wjazdową i dzisiaj prezentuje się jako zamek na rzucie podkowy.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!