Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Ćwierka w Sosnowcu. Poznaj jego historię

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Konstanty Ćwierk, przedwojenny dziennikarz i literat, był jednym z najbardziej wybitnych twórców kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Nic więc dziwnego, że właśnie jego imieniem nazwano plac przy ulicy Dęblińskiej.

Plac mieści się w centrum i jest ostatnim przystankiem oddzielającym od wiaduktu, za którym mamy już dzielnicę Stary Sosnowiec. To właśnie tu Artur Ptasiński i Grzegorz Onyszko, kontynuowali podróż machiną czasu, w którą zabrali mnie i innych mieszkańców Zagłębia. Były tu słynne zakłady, redakcje gazet i radia, praktykowali lekarze i farmaceuci. - Kiedyś plac był zabudowany kamienicami rozlokowanymi wzdłuż dwóch równoległych ulic - mówi Artur Ptasiński.

Zobacz twarze Sosnowca

- Dęblińskiej, zwanej wcześniej Iwanogrodzką, od nazwy kolei Dąbrowsko-Iwanogrodzkiej, prowadzącej w kierunku dworca południowego oraz Sadowej. To druga ulica po lewej - wyjaśnia.

Na ul. Dęblińskiej zobaczymy jedne z najpiękniejszych kamienic w Sosnowcu. Część zaniedbanych, ale są i takie, na które patrzy się z przyjemnością.

- Konstanty Ćwierk był m.in. kierownikiem podstudia katowickiej rozgłośni Polskiego Radia. Mieściła się ona właśnie na tej ulicy. Dziś ma tu swoją siedzibę sosnowiecki oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo - Turystycznego - dodaje Artur Ptasiński.

Spacer z Kodem Alojzego Korzeńca [FILM]

Ja również mam swoje osobiste wspomnienia z tym miejscem. W latach 60. i 70. pracował tu mój dziadek, Zygmunt Siuda. Był kierownikiem magazynu w zakładzie przetwórstwa nabiału, który się tu mieścił. To tutaj trafiały ogromne bryły masła i serów, porcjowane przewożone były później do sklepów. Pod numerem 1 mieściła się słynna apteka Jagiełłowiczów. Była tu też pensja Heleny Rzadkiewiczowej. Na ulicy Dęblińskiej 7, przy wejściu do zadbanej kamienicy, gdzie mieści się m.in. punkt paszportowy i administracja, znajdziemy płytkę z napisem "A. Korzeniec. Sosnowice".

- To właśnie taka płytka, tylko w domu przy ulicy Żytniej, zainspirowała do napisania opowieści o Sosnowcu - mówi Artur Ptasiński. Ma na myśli powieść "Korzeniec" pióra Zbigniewa Białasa, która powinna zostać wydana jesienią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto