Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto zwycięzcy XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Pucharu Tymbarku”

red.
„Z Podwórka na Stadion o Pucharu Tymbarku”
„Z Podwórka na Stadion o Pucharu Tymbarku” mat. pras.
Zakończyła się XVII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie poznaliśmy piłkarskich mistrzów do lat 10 i do lat 12. Wśród chłopców najlepsze okazały się drużyny z UKS Irzyk z woj. mazowieckiego (kategoria U-10) oraz SP 45 Wrocław z woj. dolnośląskiego (kategoria U-12). W rozgrywkach dziewczynek zwyciężyły KKS Katowice z woj. śląskiego (kategoria U-10) oraz UKS Ząbkovia Ząbki z woj. mazowieckiego (kategoria U-12). Na zwycięskie drużyny czeka teraz nagroda główna, czyli mecz Polska-Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, 10 czerwca.

[patronat NaM]

Podczas finału ogólnopolskiego XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zobaczyliśmy w akcji 64 najlepsze drużyny do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu przy stadionie PGE Narodowym, które odbyło się 29 kwietnia, najzdolniejsi piłkarze i piłkarki ze wszystkich województw przez dwa dni dzielnie walczyli na boiskach Legii oraz Agrykoli Warszawa o awans do Wielkiego Finału.

2 maja, tuż przed finałem Pucharu Polski pomiędzy Arką Gdynia i Lechem Poznań, wyłoniono zwycięzców XVII edycji rozgrywek o Puchar Tymbarku. Na oczach tysięcy fanów na trybunach PGE Narodowego i widzów transmisji w Polsacie Sport i Super Polsacie, na murawę wybiegli reprezentanci najlepszych w tym roku województw.

Rozegrali 4 spotkania finałowe, które wyłoniły mistrzów Polski wśród dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych U-10 i U-12. W żadnym z tych spotkań nie zabrakło pięknych bramek, składnych akcji czy emocji trzymających w napięciu do samego końca, czyli wszystkiego, co w futbolu najpiękniejsze.

Wydarzenia na żywo w telewizji Polsat relacjonowali dla kibiców Mateusz Borek, jeden z najpopularniejszych komentatorów w Polsce oraz Łukasz Wiśniowski znany z kanału „Łączy Nas Piłka”. Zmagania najmłodszych piłkarskich talentów osobiście obserwowali m.in. Zbigniew Boniek (Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Adam Nawałka (selekcjoner reprezentacji Polski), Marcin Dorna (selekcjoner reprezentacji do lat 21) oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Marcin Kasprowicz, Bartłomiej Zalewski i Robert Wójcik.

Pozytywne emocje
- Największą wartością tego Turnieju jest popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. Ci, którzy grają dobrze, mogą dodatkowo dzięki tym rozgrywkom odwiedzić nowe miejsca, pojawić się może pierwszy raz w Warszawie, otrzymać wartościowe nagrody. Taka impreza pokazuje, że piłka i rywalizacja to są pozytywne emocje i staramy się zaszczepić wśród naszych dzieci uprawianie sportu, bo wychowanie w duchu aktywności fizycznej jest absolutnie potrzebne – powiedział Zbigniew Boniek, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

- Na pewno jest to duża wartość selekcyjna, bo obserwacja tak wielu młodych piłkarzy i piłkarek na tle innych, najlepszych w Polsce, to doskonały przegląd zawodników, którzy mogą w przyszłości stanowić o sile reprezentacji Polski, a historia tego Turnieju pokazuje, że tak właśnie się działo. Dodatkową wartością jest też kontakt tej piłki u podstaw piramidy z piłką profesjonalną. Na stadionie PGE Narodowym mamy kolejno mecze zespołów dziecięcych, a potem finał Pucharu Polski. To też dowód na to, jak blisko jest z podwórka na stadion – mówił podczas finałów selekcjoner reprezentacji Polski do lat 21, Marcin Dorna.

- Dzień 2 maja jest również już od 4 lat prawdziwym świętem piłki nożnej w Polsce. Gra na murawie stadionu PGE Narodowego w meczach finałowych Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to dla tych młodych zawodników nie tylko nagroda za ciężką pracę, poświęcenie i serce do futbolu, ale również motywacja do kolejnych treningów. Gratuluję wszystkim uczestnikom finału ogólnopolskiego oraz zwycięzcom i życzę, by Wasz talent i pasja do futbolu zaowocowały w przyszłości grą w reprezentacji Polski wzorem Arkadiusza Milika czy Piotra Zielińskiego, którzy też kiedyś grali w tym Turnieju – powiedział Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Maspex.

Rywalizacja najlepszych
Pierwsze na murawę PGE Narodowego wybiegły drużyny z kategorii U-10 dziewcząt – KKS Katowice i UKS Beniaminek Krosno. Po zaciętym meczu wynik był remisowy (1:1) i do rozstrzygnięcia spotkania potrzebne były rzuty karne. W nich bezbłędne były reprezentantki województwa śląskiego, które pokonały reprezentantki Podkarpacia 3:1.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni co widać po uśmiechach moich zawodniczek. Bardzo ciężko pracowaliśmy na ten sukces – cieszył się trener KKS Katowice, Krzysztof Witek. - Wiedzieliśmy, że w przypadku karnych dojdzie do wymiany i między słupkami stanie doświadczona zawodniczka z pola. Poprawiliśmy swój ubiegłoroczny wynik i z tym samym „brązowym” zespołem sięgnęliśmy po złoto. Jadąc tutaj nie nastawialiśmy się na nic, chcieliśmy zagrać swoje i przyjąć taki wynik, jaki wybiegamy na boisku. Jest to dla nas trenerów, jak i zawodniczek, bardzo duże przeżycie i wielki sukces.

W Wielkim Finale chłopców do lat 10 naprzeciw siebie stanęły zespoły UKS 4 Kostrzyn (lubuskie) i UKS Irzyk (mazowieckie). Pierwszy strzelił Irzyk, na co kostrzynianie odpowiedzieli bramką wyrównującą. Reprezentantom Mazowsza udało się jednak rozstrzygnąć finał na swoją korzyść jeszcze w regulaminowym czasie gry i pokonali rywali 2:1.

– Kiedy pierwszy raz pojechaliśmy na turniej w kategorii U-8 dwa lata temu, który wygraliśmy, wiedzieliśmy, że będziemy w tym roku walczyć o medal. Zebraliśmy cenne doświadczenie, które daje nam „kopa” na następne miesiące. Zawsze się kieruję u dzieci ich świadomością i dążeniem do celów – jednym z nich było dla nas zwycięstwo właśnie w tym Turnieju – tłumaczył trener Arkadiusz Szafranek, który został wybrany „Najlepszym trenerem” XVII edycji „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. - Nagroda indywidualna była dla mnie wielkim zaskoczeniem. Zawsze z pokorą podchodzę do pracy jako trener, to tylko sport – nie zawsze się wygrywa, a po porażkach tłumaczę swoim zawodnikom, że to tylko po to, aby jeszcze więcej nad sobą pracować. Jednak dziś będziemy świętować nasz sukces – dodał szkoleniowiec UKS Irzyk.

Zacięta walka
Bardzo zacięty był pojedynek w kategorii dziewcząt do lat 12. Po początkowej przewadze KA 4 resPect z Wielkopolski, to zespół UKS Ząbkovii Ząbki z Mazowsza przejął inicjatywę i strzelił dwie bramki. Nawet bramka kontaktowa rywalek na 2:1 pod koniec meczu nie odebrała im zwycięstwa w Wielkim Finale.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się wygrać i obronić tytuł sprzed roku. Zeszłoroczny finał był dla nas cięższy, ponieważ wygraliśmy go w karnych. W tym roku miałem silniejszy i bardziej doświadczony zespół. Nie byliśmy gościnni, jednak reprezentowaliśmy Mazowsze i rola gospodarza do czegoś nas zobowiązywała – uśmiechał się trener Ząbkovii, Marcin Wojda. - Naszym głównym założeniem, już od pierwszych etapów turnieju, była obrona tytułu. W porównaniu z zeszłorocznym turniejem, ten był dla mnie zdecydowanie spokojniejszy, dzięki zebranemu doświadczeniu. Wiedziałem, czego mogę się po dziewczynach spodziewać. One po prostu mają świadomość po co wchodzą na boisko. W przyszłym roku, już nie z tymi dziewczynkami, powalczymy znów o finały ogólnopolskie.

Do wyłonienia zwycięzcy w ostatnim finale – w kategorii U-12 chłopców – potrzebne były rzuty karne. W podstawowym czasie gry było 1:1, karne natomiast lepiej wykonywali zawodnicy SP 45 Wrocław (woj. dolnośląskie), którzy pokonali MGUKS Pogoń Zduńska Wola (woj. łódzkie) 2:1. - Dla mnie i dla chłopaków to wielkie przeżycie i pierwszy taki duży turniej. Od pierwszego dnia czuć było atmosferę wielkiego turnieju. Co ciekawe, w finale pokonaliśmy zespół, z którym przegraliśmy w rozgrywkach grupowych – mówił drugi trener wrocławian, Jakub Gruszka. - Nie mieliśmy oczekiwań jadąc na finał ogólnopolski, przede wszystkim moi chłopcy mieli zebrać doświadczenie i po prostu walczyć w każdym meczu o zwycięstwo. Po meczu finałowym są zadowoleni,

Nagrody indywidualne
Podczas Wielkiego Finału wręczono również wyróżnienia indywidualne. Nagrodę dla najlepszego trenera z rąk prezesa Zbigniewa Bońka otrzymał Arkadiusz Szafranek z zespołu UKS Irzyk (woj. mazowieckie). Nagrodę fair play za największą liczbę Zielonych Kartek otrzymanych podczas Turnieju dostała Szkoła Podstawowa w Karsinie (woj. pomorskie).

Triumfatorów XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategoriach wiekowych U-10 i U-12 czeka teraz nagroda główna, którą będzie oglądanie na żywo meczu Polska – Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, który rozegrany zostanie 10 czerwca w Warszawie.

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto