Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto tablicę upamiętniającą sosnowieckich Żydów [ZDJĘCIA]

TOS
W Sosnowcu upamiętniono sosnowieckich Żydów
W Sosnowcu upamiętniono sosnowieckich Żydów Tomasz Szymczyk/Dziennik Zachodni
Na rogu ulic Mireckiego i Niepodległości w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń odsłonięto w czwartek tablicę poświęconą sosnowieckim Żydom. Miejsce to nie jest przypadkowe, bo znajdujące się tutaj boisko Czarnych, a dawniej Unii Sosnowiec, w okresie II wojny światowej pełniło rolę Umschlagplatzu, z którego sosnowieckich Żydów wywożono do Auschwitz. O upamiętnienie Żydów z Sosnowca walczył społecznik Piotr Dudała.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, ale również delegacja Żydów z Izraela. Byli też kombatanci, członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK i uczniowie kilku sosnowieckich szkół.

Uroczystości rozpoczęło odegranie hymnów Polski i Izraela.

- Znajdujemy się w miejscu, gdzie 18 sierpnia 1942 roku hitlerowcy zgromadzili 26 tysięcy Żydów, mieszkańców getta, mieszkańców naszego miasta i Zagłębia. Specjalna komisja selekcyjna wybrała około 8 tysięcy Żydów przemieszczając ich do czterech budynków na ulicy Kołłątaja, gdzie w nieludzkich warunkach przetrzymywano ich przez parę dni, by przetransportować ich do obozu śmierci w Oświęcimiu - przypomniał Wilhelm Zych, przewodniczący Rady Miasta w Sosnowcu.

- Dziękuję bardzo prezydentowi za pamięć o społeczności Żydów, którzy żyli i mieszkali w Zagłębiu, którzy zostali zamordowani przez Niemców w czasie holokaustu. Dziękuję w imieniu Światowego Związku Żydów Zagłębia za tę tablicę, która upamiętnia deportacje mieszkańców Zagłębia do Oświęcimia. Bądźcie błogosławieni - przekazał z kolei Menachem Lior ze Światowego Związku Żydów Zagłębia.

W 1939 roku w Sosnowcu mieszkało około 30 tysięcy Żydów, co stanowiło dwadzieścia procent mieszkańców miasta. W wyniku dokonanych przez Niemców przesiedleń w czasie wojny ich liczba wzrosła do 45 tysięcy. W latach 1942-1943 w dzielnicy Środula utworzono getto. Już wówczas trwały wysiedlenia ludności żydowskiej do obozów śmierci. W sierpniu 1943 roku w getcie nastąpił wybuch powstania. Niedługo potem zostało zlikwidowane.

Z ustawienia tablicy cieszy się sosnowiecki społecznik Piotr Dudała.

- Walczyłem o nią osiem lat. To duża satysfakcja - mówi.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto