Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O dożynkowych tradycjach w Zagłębiu Dąbrowskim

Katarzyna Kapusta
fot. Katarzyna Kapusta/ Archiwum DZ
Pierwsza wzmianka o święcie plonów pochodzi z 1927 roku. Były to pierwsze dożynki krajowe, zorganizowane przez Związek Młodzieży Wiejskiej. W tamtym czasie w Zagłębiu nie odbyły się dożynki, jedna rok później na dożynki ogólnopolskie pojechały delegacje z zagłębiowskich kółek rolniczych. Z kolei w Zagłębiu Dąbrowskim pierwsze dożynki miały miejsce 29 września 1929 roku w powiecie będzińskim.

Znamy dokładnie tę datę, ponieważ informacja o tych właśnie dożynkach pojawiła się w „Kurierze zawierciańskim”.
- Święto było związane z ostatnim ścinanym łanem zboża, był on wiązany i niesiony do gospodarza. To było uroczyste wręczanie. Badacze dopatrują się zachowania ciągłości plonów, ponieważ bardzo często dodawano część do następnego siewu. W ten sposób zachowywano ciągłość wegetacji - tłumaczy Dobrawa Skonieczna-Gawlik, etnograf, koordynator merytoryczny projektów „Tropem Kolberga - etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego” oraz „Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego” .

Po II wojnie światowej, okresie stagnacji, ponownie zaczęto się interesować świętem plonów. Rozpoczęło się wówczas organizowanie dożynek centralnych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych a także sołeckich. W latach 70. XX wieku dożynki przypominały bardziej festyn ludowy, w czasie którego wygłaszano przemówienia o charakterze polityczno -gospodarczym.

- Przed świętem plonów panie z koła gospodyń wiejskich robią wieńce lub korony ze zbóż. Kiedyś nie były one takich rozmiarów jak dzisiaj. Początkowo wieniec dożynkowy na głowie nosiła przodownica, czyli najbardziej aktywna kobieta na polu. Dzisiaj konstrukcje wieńców są o wiele bardziej imponujące. Winiec jest pleciony na metalowym stelażu. Często pojawiają się formy figurowe, wylepiane z ziarenek figury Matki Boskiej - tłumaczy pani etnograf.

Początkowo wieńce składały się z czterech rodzajów zbóż: żyta, owsa, jęczmienia i pszenicy. Teraz gospodynie często dodają jeszcze kolby kukurydzy, winogrona, seler, orzechy laskowe i włoskie, pojawia się także wpleciony len a nawet sztuczne kwiaty. Obecnie zagłębiowskie dożynki to święto o charakterze kościelnym i świeckim. Rozpoczynają się mszą świętą, po czym uczestnicy barwnym korowodem przechodzą do miejsca, gdzie odbywa się dalsza część uroczystości. Najczęściej jest nim dzisiaj boisko szkolne, stadion lub po prostu kawałek łąki lub pola w pobliżu kościoła czy remizy strażackiej.

W tym roku dożynki diecezjalne odbędą się w Siewierzu na błoniach u podnóża zamku Biskupów Krakowskich. Dożynki odbędą się w niedzielę 20 sierpnia. Początek o godzinie 14 w kościele parafialnym pw. św. Macieja Apostoła w Siewierzu. O godzinie 15 spod kościoła na błonia przejdzie korowód dożynkowy, nie zabraknie także konkursu na dożynkowy wieniec. Z pewnością ogromną atrakcją będzie występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Start o godzinie 17.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto