Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabycie spadku, problemy z zarządcą

[email protected]
Odpowiada Łukasz Berg, Kancelaria Adwokacka Adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku Niedawno zmarł mój syn, który nie pozostawił testamentu ani żadnej wiadomości dotyczącej swojego majątku.

Odpowiada Łukasz Berg, Kancelaria Adwokacka Adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku
Niedawno zmarł mój syn, który nie pozostawił testamentu ani żadnej wiadomości dotyczącej swojego majątku. Wiem, że posiadał pieniądze w banku oraz dom i samochód. Ale narzeczona syna twierdzi, że to jej zapisał w testamencie "wszystko", co posiadał, jednak nie chce tego testamentu pokazać. Jak mogę dowiedzieć się, gdzie jest jego dom, samochód i pieniądze? Czy zakładając sprawę o nabycie spadku, muszę podać wszystkie składniki majątku oraz szczegółowe informacje dotyczące innych spadkobierców? Syn był kawalerem i był u mnie zameldowany, choć mieszkał gdzie indziej.

Zgodnie z art. 646 Kodeksu postępowania cywilnego osoba, u której znajduje się testament, zobowiązana jest złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy. Sądem spadku jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Dopiero w przypadku braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy. Jeżeli osoba, u której znajduje się testament, nie dopełni bezpodstawnie obowiązku złożenia go w sądzie spadku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Na osobę taką sąd spadku może ponadto nałożyć karę grzywny.
Sąd - na wniosek osoby mającej w tym interes - stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Osobami zainteresowanymi są przede wszystkim spadkobiercy, zapisobiercy czy uprawnieni do zachowku. Według przepisu art. 670 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.
W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, jak również wysokość ich udziałów. W powyższym postępowaniu sąd nie bada, jakie elementy wchodzą w skład spadku. Nie jest tym samym konieczne ich wymienianie we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. We wniosku należy jednak nadmienić, czy wedle wiedzy składającego wniosek spadkodawca zostawił testament.


Mieszkam w bloku administrowanym przez wspólnotę mieszkaniową. Jestem właścicielką mieszkania i piwnicy, w której od pewnego czasu przechowuję skuter. W korytarzu naszego bloku pojawila się niedawno kartka z informacją, że zabrania się przechowywania w piwnicach skuterów i motorów. Czy zarządca może mi tego zakazać? Oficjalnie żaden mieszkaniec nie wyraził jakiegokolwiek sprzeciwu. Nadmieniam, że przechowywanie skutera w żaden sposób nie ogranicza innym osobom możliwości korzystania z piwnicy. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Jak zareagować?

Zgodnie z przepisem art. 140 Kodeksu cywilnego, w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może - z wyłączeniem innych osób - korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać daną rzeczą. Przepis art. 13 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. 1994 nr 85 poz. 388) nakłada na właściciela obowiązek przestrzegania porządku domowego, uczestniczenia w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystania z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałania z nimi w ochronie wspólnego dobra. Zarząd nie może ograniczyć prawa do korzystania z własności, przy założeniu jednak, że właściciel wywiązuje się z wymienionych wyżej obowiązków. Sugerowałbym więc porozmawiać z zarządcą o zaistniałej sytuacji.


Bezpłatne porady prawnika w gdańskiej redakcji

Jeżeli potrzebujesz pomocy radcy prawnego, możesz ją bezpłatnie uzyskać w naszej gdańskiej redakcji (Targ Drzewny 9/11, wejście od ul. Garncarskiej).
Aby się umówić na spotkanie, należy dzwonić w poniedziałki w godz. 9-11 pod numer redakcyjnej infolinii 0 801 15 00 39 (można też przyjść osobiście). Dyżury odbywają się w czwartki i piątki, w godzinach 16-18. Uwaga! Liczba osób, które mogą skorzystać z porady, jest ograniczona.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto