Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślisz, że jesteś grypoodporny? Przetestuj się!

Agata Witek
Fot. Pawel Nowak / POLSKAPRESSE
Właśnie ruszył Ogólnopolski Test Wiedzy o Grypie. Jego celem jest popularyzacja wiedzy o zagrożeniach związanych z tą chorobą oraz korzyściach płynących ze stosowania szczepień ochronnych. Już dzisiaj mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat grypy.

Zawarte w teście pytania odwołują się do wiedzy respondentów z zakresu wirusa grypy, epidemiologii samej choroby oraz powikłań pogrypowych, profilaktyki zachorowań i leczenia.

Wyniki badania zostaną opublikowane w formie raportu przygotowanego przez Radę Naukową Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej. Test można wypełnić na stronach Grypoodporni oraz na stronie Ogólpolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą wirus grypy, jest ważna dla społeczeństwa, bo grypa to nie tylko infekcja wirusowa - to poważne zagrożenia wielonarządowymi powikłaniami grypowymi, szczególnie groźnymi dla osób chorujących przewlekle i starszych.

Prawdy i mity na temat grypy

- Grypa jest ważnym tematem, lecz zbyt często bagatelizowanym przez społeczeństwo. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak groźne mogą być jej powikłania. Dlatego tak istotne jest zbadanie stanu wiedzy Polaków, co pozwoli na uzyskanie pełnego oglądu sytuacji. Umożliwi to skonstruowanie długofalowego planu edukacji, który wpłynie na podwyższenie poziomu wyszczepialności - powiedział prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Ogólnopolski Test Wiedzy o Grypie kierowany jest do wielu grup zawodowych i społecznych: lekarzy i personelu medycznego, pracodawców i samorządowców. Formularz ankietowy testu dedykowany dla społeczeństwa powstał na podstawie faktów i mitów dotyczących grypy, z którymi stykamy się na co dzień.

Co je polski uczeń? Dlaczego młodzież tyje coraz szybciej?

- Na test składają się pytania o zróżnicowanym stopniu trudności. Zabieg stworzenia odmiennych wariantów badania ma na celu poznanie poziomu wiedzy wśród poszczególnych grup. Pozwoli to na dopasowanie działań do potrzeb każdej z nich. W społeczeństwie panuje wiele mitów, które chcielibyśmy zweryfikować - powiedziała dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, Adiunkt Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej z Oddziałem Klinicznym Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych.

A Ty, sprawdziłeś już swój poziom wiedzy o grypie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto