Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liceum Plastyczne w Zabrzu: jubileusz Szkół Plastycznych i Szkoły Podstawowej nr 35 [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudelko
Bartosz Pudelko
Liceum Plastyczne w Zabrzu: jubileusz Szkół Plastycznych i Szkoły Podstawowej nr 35
Liceum Plastyczne w Zabrzu: jubileusz Szkół Plastycznych i Szkoły Podstawowej nr 35 Bartosz Pudełko
Liceum Plastyczne w Zabrzu, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych oraz Szkoła Podstawowa nr 35, czyli Zespół Szkół nr 18 świętują jubileusz. Obchody zaczęły się od wystawy prac uczniów.

W poniedziałek w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. 3 Maja 91A otwarto wystawę „Artystyczny Pejzaż Zabrza - II”. To kilkadziesiąt prac uczniów Liceum Plastycznego będących pokłosiem pleneru artystycznego, który odbył się we wrześniu. Oglądać możemy je do 26 lutego.

Wystawa ta jest jednak szczególna, bo rozpoczęła obchody jubileuszu Zespołu Szkół nr 18. Podwójnego jubileuszu, bo wchodząca w skład zespołu Szkoła Podstawowa nr 35 kończy 80 lat, zaś Szkoły Plastyczne - 20 lat.

Liceum Plastyczne w Zabrzu: jubileusz Szkół Plastycznych i Szkoły Podstawowej nr 35

Obecnie na Zespół Szkół nr 18 składają się trzy elementy. Najstarszym jest Szkoła Podstawowa nr 35, której początki datuje się 1936 rok, czyli moment poświęcenia nowego budynku. W istocie początki szkolnictwa w Kończycach sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy to powstała pierwsza, na początku jednoklasowa, szkoła dla dzieci z Kończyc, Pawłowa i Bielszowic. Mieściła się jednak w innym, już nieistniejącym budynku. Ten, który znamy dziś jest dziełem architekta Tadeusza Michejdy i powstawał w latach 1929-1934 z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy - Konrada Sitki.

Drugi i trzeci element składowy ZS nr 18, to jej artystyczne oblicze. Są to Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych oraz Liceum Plastyczne. Ta pierwsza to sześcioletnia szkoła odpowiadająca gimnazjum i liceum w jednym. Liceum Plastyczne to trzyletnia szkoła, którą podjąć mogą absolwenci gimnazjum. Szkoły Plastyczne utworzono w 1996 roku. Wówczas, jako że było to przed reformą systemu edukacji, było to jeszcze samo liceum. Inicjatorami utworzenia go byli ówczesna dyrektor szkoły, Małgorzata Mańka-Szulik oraz słynny artysta, absolwent szkoły i późniejszy rektor ASP w Katowicach, prof. Marian Oslislo. Liceum Plastyczne było pierwszą w Polsce szkołą prowadzoną przez samorząd. Przez 20 lat istnienia przewinęło się przez nie 916 uczniów (zdecydowanie więcej było pań). Na koncie mają oni gigantyczną liczbę nagród w konkursach regionalnych, krajowych i międzynarodowych.

Pierwsza wystawa to nie koniec obchodów jubileuszu. W piątek o godz. 18 w Galerii Cafe Silesia (u. 3 Maja 6) otwarta zostanie kolejna. Tym razem będą to prace nauczycieli Plastyka, które powstały podczas pleneru. Z kolei w sobotę o godz. 10 w Teatrze Nowym odbędzie się uroczysta gala jubileuszowa.

Więcej o jubileuszu szkoły przeczytacie w piątkowym dodatku zabrzańskim do "Dziennika Zachodniego".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto