Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół, służąc ludziom, wspiera także ekologów. Efekty już są. Widać je w wielu naszych gminach

Redakcja
Nasze kampanie społeczne były także tematem rozmowy arcybiskupa Wiktora Skworca z prezes Gabrielą Lenartowicz
Nasze kampanie społeczne były także tematem rozmowy arcybiskupa Wiktora Skworca z prezes Gabrielą Lenartowicz Fot.Arch/WFOŚIGW
Tym bardziej że Kościół katolicki w naszym regionie widzi swoją misję służenia wiernym także poprzez promowanie życia zgodnego z naturą.

Współpraca zawsze układała się dobrze. Dla ekologów jest więc doskonałym partnerem we wprowadzaniu nowych, proekologicznych technologii chroniących przyrodę i dających ludziom możliwość funkcjonowania w czystym środowisku.

Nic więc dziwnego, że chęć kontynuowania tej współpracy wyraził także metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc podczas spotkania z Gabrielą Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Była to także okazja do wymiany opinii i doświadczeń dotyczących wspólnych działań podejmowanych zarówno na rzecz wykorzystywania w parafialnych obiektach rozwiązań służących ochronie środowiska, jak i pracy związanej z podnoszeniem świadomości ekologicznej mieszkańców regionu.

Gabriela Lenartowicz przypomniała o udziale arcybiskupa Damiana Zimonia oraz wielu przedstawicieli duchowieństwa w akcjach na rzecz ochrony środowiska organizowanych bądź dofinansowanych przez Fundusz. Jako jeden z przykładów podała naszą kampanię "Życie po śmieciach" na rzecz nowoczesnej gospodarki odpadami komunalnymi. Przypomniała również o współpracy i wsparciu dla Śląskiej Akademii Ekologicznej, promującej postawy i zachowania przyjazne środowisku. Rozmowa koncentrowała się jednak głównie na tym, co dzięki zaangażowaniu wspólnot parafialnych udało się zrobić w gminach dla ochrony przyrody. Bo to właśnie dzięki staraniom środowisk związanych z Kościołem katolickim udało się przeprowadzić termomodernizację wielu obiektów z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Tak było m.in. w Rudach Raciborskich, Jaworznie, Katowicach, Gliwicach, gdzie w świątyniach i budynkach parafialnych zastosowano najnowsze urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Arcybiskup Wiktor Skworc oraz Gabriela Lenartowicz rozmawiali także o działaniach podejmowanych na rzecz podnoszenia wiedzy ekologicznej mieszkańców regionu, szczególnie tych, które warto i trzeba nadal konsekwentnie prowadzić. - Mamy świadomość wielu potrzeb związanych z pracą na rzecz środowiska, jakie narosły przez lata zaniedbań - powiedział arcybiskup Wiktor Skworc, deklarując jednocześnie pomoc księży w swoich parafiach. Z kolei Wojewódzki Fundusz będzie nadal inicjował i wspierał kampanie i projekty promujące wiedzę, że człowiek wraz z jego potrzebami jest tylko częścią świata przyrody. Dlatego cenne będą dziś starania podejmowane w lokalnych społecznościach na rzecz kreowania świadomych, codziennych zachowań ludzi troszczących się o stan środowiska - mówiła prezes Lenartowicz.

Arcybiskup Wiktor Skworc zapewnił: "Księża w swoich parafiach, a zwłaszcza podczas spotkań z młodzieżą, będą wciąż mówili o potrzebie dbania przez ludzi o otaczający świat, z myślą nie tylko o polepszaniu dzisiejszych swoich warunków życia, ale i o zachowaniu walorów środowiska dla przyszłych pokoleń".

Prezes Gabriela Lenartowicz przypomniała: "To właśnie dzięki pomocy środowisk związanych z Kościołem katolickim udało się wprowadzić wiele zmian. Wielokrotnie przykład własnego proboszcza potrafiącego skorzystać z rozwiązań umożliwiających ochronę środowiska był dla mieszkańców najlepszym wzorem do naśladowania".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto