Tylko ośmiu minut trzeba sosnowieckiej policji, by mieć pewność czy zatrzymany kierowca jest pod wpływem narkotyków. Policjanci mają do dyspozycji nowoczesne urządzenie, pozwalające wykryć w organizmie kierowcy środki odurzające inne niż alkohol. Wystarczy zrobić prosty test. Są już pierwsi kierowcy zatrzymani po takim badaniu.

DrugRead to niewielka skrzyneczka, która po wsunięciu do niej paska, zwilżonego śliną kierowcy od razu pokazuje czy ten ma w organizmie jakieś środki odurzające. Już w pierwszym dniu użytkowania urządzenia funkcjonariusze ujawnili dwóch kierujących pod wpływem środków odurzających.

- Kiedyś policja była nastawiona głównie na wyeliminowanie z ruchu kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Dziś to już nie wystarcza, bo kierowcy często dodają sobie "wigoru" przyjmując rożnego rodzaju narkotyki, czy dopalacze. Dlatego bardzo cieszymy się, że udało się nam pozyskać takie urządzenie, które pozwoli nam sprawdzić, czy kierowcy nie jeżdżą pod wpływem środków odurzających - mówi podinspektor Mariusz Łabędzki, naczelnik Wydziału Prewencji i rzecznik sosnowieckiej Komendy Miejskiej Policji.

Urządzenie nie jest tanie, bo kosztuje około 30 tysięcy złotych. Jest jednak zdecydowanie bardziej użyteczne od starszego typu sposobów sprawdzania czy kierowcy nie przyjmowali narkotyków przed tym jak wsiedli za kółko.

DrugRead to profesjonalne urządzenie elektroniczne przeznaczone do optometrycznej analizy wyników paskowych narkotesterów na ślinę. Kierujący poddany badaniu dokonuje pobrania śliny przy pomocy narkotestera DrugWipe po czym umieszcza pobrany materiał w urządzeniu do optometrycznej analizy. Wynik badania jest znany już po 8 minutach. Głównym atutem urządzenia jest jego mobilność oraz fakt, iż może ono pracować w każdych warunkach atmosferycznych.

Sosnowieccy policjanci już zatrzymali dwóch kierujących pod wpływem działania narkotyków. Jednym z nich był 31-letni mieszkaniec Sławkowa. Policjanci NGW KWP Katowice w trakcie patrolu ul. Kombajnistów zauważyli kierującego pojazdem, który nerwowo rozglądał się na boki oraz za siebie. Zachowania te spowodowały, że policjanci zatrzymali osobowego volkswagena do kontroli. Mężczyzna, który prowadził pojazd, unikał kontaktu wzrokowego, mówił bardzo szybko i chaotycznie, był bardzo pobudzony a jego źrenice były zwężone i nie reagowały na światło. Funkcjonariusze przeprowadzili badanie testerem DrigWipe, który wskazał, iż mężczyzna znajdował się pod wpływem amfetaminy oraz marihuany. W związku z prowadzeniem pojazdu mechanicznego pod wpływem środków odurzających mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!