Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesienią zadbajmy o wodomierz

Agnieszka Zielińska
Przed zimą warto zadbać o zabezpieczenie instalacji wod.-kan. oraz licznika w naszym przyłączu wody, aby niska temperatura ich nie uszkodziła. Za utrzymanie tych elementów w dobrym stanie odpowiada właściciel nieruchomości.

Aby zabezpieczyć instalację przed mrozem, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o rury na zewnątrz budynku. Należy je układać 0,4 m poniżej głębokości przemarzania gruntu (zależy ona od regionu kraju i wynosi od 0,8 do 1,4 m), czyli od 1,2 do 1,8 m. Rura ułożona płycej (ale co najmniej 70 cm pod powierzchnią) musi być ocieplona, na przykład 20-centymetrową warstwą żużla (ziemia jest bowiem skutecznym izolatorem ciepła).

Niestety, woda może zamarzać również w rurach położonych zgodnie z projektem, na odpowiedniej głębokości. Do takiej sytuacji może dojść, gdy po położeniu przyłącza po jakimś czasie ktoś wypłycił podwórko. Zdarza się to np. przy układaniu kostki brukowej. Nie dość, że rura przykryta jest cieńszą warstwą izolującej ziemi, to jeszcze przez taką nawierzchnię szybciej przenika ciepło niż choćby przez trawnik.

- Jeśli woda zamarza w przewodach, obok izolacji możemy zastosować też instalację elektryczną (sieć przewodów grzejnych, która zabezpiecza instalację przez zamarznięciem i oblodzeniem; podobną stosuje się na płycie lotniska). Wodomierze w wolno stojących skrzynkach okrywamy wełną mineralną - podkreśla Tomasz Nagel, specjalista branży budowlanej z Chorzowa.

Zabezpieczyć należy też pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia wodociągowe i wodomierze. W tym celu naprawiamy ubytki w ich ścianach, wstawiamy brakujące szyby w oknach w pomieszczeniach gospodarczych, uszczelniamy drzwi i okna. Gruntownemu czyszczeniu należy poddać studzienki wodomierzowe, usunąć z nich wodę, wyremontować je i sprawdzić stan pokrywy. Szczególnej dbałości wymagają wodomierze.

- Same wodomierze znajdujące się w pomieszczeniach możemy zaizolować elementami styropianu, tkaniną czy pianką poliuretanową. Zadbajmy jednak, by pozostawić łatwy dostęp do licznika, aby można było odczytać jego stan. Przewody wodociągowe i kanalizacyjne przechodzące przez pomieszczenia nieocieplane również trzeba odpowiednio zaizolować, można do tego wykorzystać osłonki z pianki poliuretanowej. Natomiast instalację, która doprowadza wodę na działkę, do ogrodu lub znajduje się w budynku niezamieszkałym i nie jest w okresie zimy używana, należy opróżnić, a następnie zamknąć jej zawory - dodaje Tomasz Nagel.

Jeśli chodzi generalnie o dbałość o instalacje, nie wolno dopuszczać do oblodzenia pokryw żeliwnych od zasuw, hydrantów i studni rewizyjnych oraz publicznych zdrojów wodociągowych, kratek ściekowych, pokryw studzienek itp., jak też uzbrojenia sieci wod.-kan., które znajdują się przed i na posesji. Nie wolno składać na nich śniegu ani lodu. A hydranty należy wykorzystywać tylko do celów przeciwpożarowych. Regularnie należy czyścić wpusty uliczne oraz studzienki ściekowe, aby wody opadowe i te z topniejącego śniegu swobodnie spływały do kanalizacji. Jeżeli dojdzie do zamarznięcia wody w wodomierzu (zostanie on uszkodzony i rozszczelni się), należy to zgłosić do Wodociągów. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 994. Wówczas Wodociągi dokonają wymiany wodomierza (jeśli został uszkodzony z winy właściciela nieruchomości, będzie to usługa płatna). Zakłady wodociągowe dysponują też technologiami do odmrażania przyłączy. Usługa odmrażania rur jest jednak płatna.

Podlewanie przed zimą
Sporo pracy czeka nas w ogrodzie. Po pierwsze (gdy jest dodatnia temperatura), podlewamy zimozielone rośliny liściaste (azalia, rododendrony, wrzosy itd.) i iglaki. To ustrzeże je przed skutkami zimowej suszy. Pielęgnacji i konserwacji wymaga automatyczny system nawadniania. Usunięcie wody z narzędzi - to pierwszy punkt, który należy spełnić. Woda pod wpływem niskiej temperatury rozszerza się i może rozerwać węże, w których zalega. Odłączamy od kranów też reduktory ciśnienia i sterowniki. Elementy przechowujemy. Zima to świetny czas na czyszczenie i konserwację urządzeń ogrodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto