Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Innowacyjne aeratory pracują dla wodociągów

Agnieszka Zielińska
Mobilne turbiny napowietrzające „RestAir” pracują w Polsce i za granicą. Urządzenia poprawiają gospodarkę tlenową zbiorników i są przyjazne dla środowiska. Stosuje się je np. w oczyszczalniach ścieków, zakładach mleczarskich i w parkach krajobrazowych.

Firma RESTAR z Nakła Śląskiego stworzyła unikalny system napowietrzania „RestAir” o szerokim zastosowaniu w gospodarce wodno-ściekowej, we współpracy ze słoweńską firmą TORING TURBINE.

- Urządzenie „RestAir” zasysa powietrze z otoczenia, wtłaczając je za pomocą lancy i turbiny napowietrzającej w głąb zbiornika wodnego. Dzięki temu skutecznie eliminuje się powstawanie nadmiernej ilości osadu na jego dnie. Wyjątkowość tej technologii polega na tym, że urządzenie pracuje w całym zbiorniku, podczas gdy większość aeratorów działa tylko na powierzchni lustra wody. System „RestAir” oparty jest na innowacyjnej konstrukcji turbiny, która ma wysoki stopień efektywności. Nasze urządzenia (w zależności od rozmiaru lancy napowietrzającej) potrafią wtłaczać powietrze nawet do 4,5 m w głąb zbiornika wodnego - podkreśla Rafał Lenart, właściciel firmy RESTAR z Nakła Śląskiego (w gminie Świerklaniec).

Dzięki odpowiedniej technologii urządzenie oczyszcza się samo (w przeciwieństwie do pomp i membran napowietrzających - w systemie „RestAir” wloty powietrza nie zapychają się glonami, osadem, roślinami czy śmieciami). Turbiny napowietrzające mają zastosowanie w oczyszczaniu ścieków gospodarczych i przemysłowych oraz ścieków odciekowych składowisk odpadów. Innym zastosowaniem jest m.in. napowietrzanie wód naturalnych oraz stawów pól golfowych. Aerator może być montowany także w zanieczyszczonych zbiornikach, ponieważ zamontowana w nim tzw. płyta grodziowa zapobiega uszkodzeniom przez pływające w wodzie butelki, worki foliowe itp. Dwa aeratory pływające o łącznej mocy 7 kW (3 kW + 4 kW) działają na terenie stawów oczyszczalni ścieków „Lemna” - Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świerklańcu. W nowo zmodernizowanej oczyszczalni stawy przepływowe już nie są wykorzystywane, ale ich obecność jest dalej niezbędna dla właściwego funkcjonowania całego systemu.

- Aeratory znacznie poprawiły gospodarkę tlenową stawów, które były słabo napowietrzone. Pozwoliły na redukcję występujących tu uciążliwości zapachowych i zanieczyszczeń, zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym, co uratowało zakład przed ponoszeniem ewentualnych kar finansowych. Urządzenie jest mobilne, skuteczne i znacznie tańsze niż klasyczne, montowane na stałe aeratory - podkreśla Dawid Zedel ze ZWiK Świerklaniec. - Z naszego punktu widzenia bardzo ważna była efektywność napowietrzania, skuteczność urządzenia i jego mobilność.

Dzięki aeratorom uzyskano w stawach „Lemnej” ogólną poprawę parametrów ściekowych (przede wszystkim obniżenie poziomu BZT i ChZT, parametrów używanych w inżynierii środowiska do oceny stanu wody lub ścieków, oznaczających ilość tlenu potrzebną do utlenienia związków organicznych i nieorganicznych).

- Jak oceniam te urządzenia? Są na bardzo wysokim poziomie, z pewnością poleciłbym je innym zakładom gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Sprawdzą się w oczyszczalniach ścieków, stawach hodowli ryb, wszędzie tam, gdzie znaczna głębokość zbiornika utrudnia w sposób naturalny dobrą gospodarkę tlenową. Nowoczesne urządzenia natleniają zbiornik, redukując zanieczyszczenia i poprawiając ich parametry - dodaje Dawid Zedel.

Turbiny napowietrzające znalazły także zastosowanie na terenie m.in. USA, Szwecji, Węgier, Korei Południowej i Australii, gdzie sprzedaż prowadzona jest poprzez wyspecjalizowaną Grupę Dystrybutorów Toring Turbine. Pracują w oczyszczalniach ścieków, zakładach mleczarskich i przemysłowych, browarniach, stawach hodowlanych ryb, zakładach energetyki jądrowej, zakładach gospodarki komunalnej przy instalacjach odciekowych składowisk odpadów. Były wykorzystywane wszędzie tam, gdzie wodę należało oczyścić w sposób przyjazny ekologii, bez użycia środków chemicznych, także w parkach krajobrazowych, gdzie znajdowały się zbiorniki wodne. Dzięki urządzeniom zwiększa się przejrzystość wody, staje się ona czystsza, a tym samym poprawia się jakość życia wodnych organizmów.

W maju tego roku system „RestAir” zostanie zaprezentowany podczas XXIV Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2016 w Bydgoszczy. Organizatorem spotkania jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. To największe targi branżowe w Polsce i jedne z kluczowych w Europie. Co roku uczestniczy w nich ok. 400 wystawców oraz ok. 10 tys. zwiedzających. Są okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych z partnerami zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Tegoroczna edycja odbędzie się w nowoczesnym obiekcie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego, co znacznie poprawi komfort zarówno wystawców, jak i zwiedzających.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto