Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hospicjum św. Tomasza powstaje w Porąbce [ZDJĘCIA]

TOS
W Sosnowcu-Porąbce powstaje pierwsze w Zagłębiu stacjonarne hospicjum. Zagłębiowskie Centrum Wsparcia Opiekuńczo-Rehabilitacyjno-Psychologicznego, bo tak będzie się oficjalnie nazywać, będzie funkcjonować dzięki adaptacji i rozbudowie budynku dawnej szkoły górniczej KWK Czerwone Zagłębie przy ul. Hubala-Dobrzańskiego. Miasto podarowało go społecznikom za jeden procent wartości.

- Gdyby była taka prawna możliwość, oddalibyśmy budynek całkowicie za darmo tym wspaniałym ludziom, którzy robią wielkie rzeczy na rzecz potrzebujących - stwierdził Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

- Adaptacja polega na dostosowaniu pomieszczeń byłej szkoły do realizacji takich funkcji, jak dzienny ośrodek pobytu dla osób chorych, rehabilitacja, psychoterapia, gabinety lekarskie i pielęgniarskie. W nowo dobudowanej części będą znajdować się pokoje dla osób objętych opieką całodobową. Można powiedzieć, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, co oznacza, że jeżeli nie zaistnieją jakieś nieprzewidziane okoliczności, to pod koniec roku ośrodek powinien rozpocząć swoją działalność - podkreśla Małgorzata Czapla, prezes zarządu Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, które w tym roku obchodzić będzie 20-lecie funkcjonowania.

- W chwili obecnej sprawujemy opiekę nad blisko 140 chorymi. To chorzy, którzy przeżywają swoją chorobę w domu, w swoim własnym środowisku i bez wsparcia z zewnątrz bardzo trudno im egzystować. Zespół opieki hospicyjnej, w skład którego wchodzi lekarz, pielęgniarka oraz, jeśli jest taka potrzeba, to również wolontariusz niemedyczny, rehabilitant, psycholog, kapelan, mogą być pomocą i wsparciem w pokonywaniu codziennych trudności - zaznacza Małgorzata Czapla.

Koszt inwestycji szacowany na ok. 10 mln zł. Inwestycja jest w 60 proc. dofinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Wkład własny niezbędny do zrealizowania projektu Hospicjum gromadziło przez wiele lat dzięki ofiarności Zagłębiaków. W całym regionie odbywały się również imprezy, podczas których zbierano środki na ten cel.

Drugim etapem prowadzonych prac będzie wyposażenie obiektu, co najprawdopodobniej rozpocznie się po wakacjach. Część wyposażenia będzie już najprawdopodobniej sfinansowana z pozyskanych środków unijnych.

- Nie wystarczą one jednak na wszystko. Zabezpieczą niezbędne minimum. Cały sprzęt rehabilitacyjny czy też inny sprzęt specjalistyczny, który ma służył naszym podopiecznym, aby poprawiać ich funkcjonowanie w życiu codziennym, będzie musiał być sfinansowany z naszych środków. Dlatego też nadal zbieramy środki finansowe w postaci darowizn od osób fizycznych jak i prawnych. Bardzo istotną kwestia jest pozyskanie jak największej kwoty tegorocznych odpisów 1 procenta - mówi Małgorzata Czapla.

1 procent dla hospicjum
Jeśli ktoś z naszych Czytelników nie wypełnił jeszcze zeznania podatkowego, a być może zechce przekazać jeden procent swojego podatku na rzecz Hospicjum pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu (KRS 0000056797).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto