Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

13. rocznica śmierci Edwarda Gierka. Wspominano go w Sosnowcu [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Arkadiusz Gola
13. rocznica śmierci Edwarda Gierka
13. rocznica śmierci Edwarda Gierka Arkadiusz Gola
We wtorek minie trzynaście lat od śmierci Edwarda Gierka. W sobotę działacze lewicy spotkają się przy jego grobie w Sosnowcu-Zagórzu.

Ocena rządów Edwarda Gierka do dziś jest w społeczeństwie różna i budzi emocje. Gierek przestał rządzić Polską trzydzieści cztery lata temu, nie żyje od trzynastu. W sobotę przy grobie na cmentarzu w Sosnowcu-Zagórzu byłego I sekretarza KC PZPR, a wcześniej szefa Komitetu Wojewódzkiego partii w Katowicach spotkali się działacze lewicy, by wspominać lata siedemdziesiąte i samego Gierka.

W Zagórzu nie zabrakło eurodeputowanego prof. Adama Gierka, prof. Pawła Bożyka oraz delegacji organizacji lewicowych m.in. z Warszawy, Gdańska, Ustronia i Częstochowy.

- Przy grobie Edwarda Gierka zaplanowano wystąpienia. Potem chcemy spotkać się niedaleko, by przedyskutować sprawę zbliżającej się 15. rocznicy śmierci oraz 10. rocznicy powołania Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka - mówił Maciej Gadaczek, prezes Społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka i organizator obchodów. - Z okazji 15. rocznicy śmierci Gierka chcemy zorganizować wystawę nie tyle o nim samym, co o młodzieży z lat siedemdziesiątych, która uczestniczyła w budowie tzw. drugiej Polski - dodaje.

Edward Gierek urodził się w 1913 roku we wsi Porąbka, przyłączonej do Sosnowca dopiero w 1975 roku. Gdy miał cztery lata, jego ojciec zginął na kopalni Kazimierz. W latach 30. i 40. przebywał na emigracji we Francji i Belgii. To tam zetknął się z ruchem komunistycznym. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę w aparacie partyjnym, będąc w latach 70. osobą numer jeden w PRL. Odsunięty od władzy w 1980 roku został internowany w stanie wojennym. Potem mieszkał w Ustroniu, zmarł w szpitalu w Cieszynie.

W Sosnowcu i całym Zagłębiu do dziś odczuwalny jest sentyment do osoby Edwarda Gierka i okresu jego rządów. Sam Gierek jest honorowym obywatelem Sosnowca, jego imię nosi również jedno z rond w mieście.

W ubiegłym roku środowiska lewicowe zorganizowały w Sosnowcu obchody 100. rocznicy urodzin Edwarda Gierka, na których pojawił się m.in. były premier Leszek Miller. Pojawił się również pomysł ogłoszenia roku 2013 rokiem Gierka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto