Anna Todd Anna Todd

(© Materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Można przypuszczać, że seria AFTER szybko stanie się kolejnym fenomenem na miarę "Pięćdziesięciu twarzy Greya".

Zobacz też: Anna Todd prezentuje After. Pierwowzorem bohatera Harry Styles z One Direction

Nie dlatego, że tak promowana jest przez wydawnictwo Znak. Nie dlatego, że powieść doczekała się miliarda odsłon w serwisie Wattpad. Nie dlatego, że w sieci krążą fanowskie trailery tej książki. Nawet nie dlatego, że pierwowzorem głównego bohatera jest Harry Styles z One Direction, choć moim zdaniem akurat to porównanie to komercyjne nadużycie. Główny bohater chyba tylko wyglądem może przypominać bożyszcza nastolatek. Dlaczego więc "After" ma szansę na miano literackiego fenomenu? Pierwszy tom serii, zatytułowany "Płomień pod moją skórą", jest początkiem opowieści o Tessie - zorganizowanej, ułożonej dziewczynie, która trafia do collegu. Jest ambitna, chce się uczyć, Ma równie uporządkowanego i uczciwego chłopaka. Na college'u poznaje jednak Steph i jej przyjaciół: Nate'a i Hardina.

Słowa ludzi ranią

To właśnie Hardin ma nam przypominać Harry'ego Stylesa. Jest tajemniczy, zbuntowany, wytatuowany i przystojny. Zorganizowanej Tessie wydaje się, że nie znosi Hardina, w rzeczywistości jednak to właśnie on ją pociąga. W tym miejscu większość kobiet odkryje w powieści elementy autobiograficzne. Bo przecież większość choć raz w życiu miała okazję poznać kogoś takiego jak Hardin.

Związek z Hardinem jest dla Tessy toksyczny, bo ten nie zważając na nic, upokarza ją. A słowa ludzi ranią. Czesław Niemen powiedziałby, że ktoś słowem złym zabija tak jak nożem. Smutne, ale prawdziwe. Tessa jednak naiwnie wierzy, że Hardin się zmieni, że mówi prawdę.

Powieść erotyczna dla nastolatek

"Płomień pod moją skórą" to dopiero pierwszy tom serii. Może autorka, młodziutka 25-letnia Anna Todd, szykuje dla dziewczyny w kolejnych częściach happy end? Tego nie wiemy. W życiu to by się nie sprawdziło. Toksyczny związek nigdy nie skończy się happy endem. Dużo bardziej prawdopodobne jest to, że Tessa po prostu zostanie poraniona. I nawet jeśli kiedyś wybaczy, to ból pozostanie.

Powiedzmy wprost: "Płomień pod moją skórą" to nie jest ambitna pozycja. Ale też nie taka ma być. Chcecie ambitnej książki? To wróćcie do klasyki, np. do polecanej przez Annę Todd "Dumy i uprzedzenia". "Płomień pod moją skórą to po prostu powieść, którą czyta się jednym tchem, ale fabułę można przewidzieć. To coś jak "Pięćdziesiąt twarzy Greya" dla nastolatek. Książka, po którą równie dobrze mogą sięgnąć dwudziestoparolatki, chociaż te przeczytają ją prawdopodobnie z dużym grymasem, rozdrapując zabliźnione rany.

Początkowo można by pomyśleć, że Anna Todd ostrzega młode dziewczyny przed popełnieniem błędów - i to takich, które być może w przeszłości dotyczyły jej samej. Ale ani ta książka, ani żaden inny romans nigdy nie stanie się ostrzeżeniem z prostego powodu: kobieta zaślepiona uczuciem nie będzie słuchać głosu rozsądku. I taka właśnie jest główna bohaterka serii, Tessa.

"Płomień pod moją skórą" pojawi się w księgarniach 19 stycznia. W kwietniu ukaże się drugi tom, zatytułowany "Już nie wiem, kim bez Ciebie jestem".

Książki

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Aha (gość)

Może książka nie należy do literatury pięknej, jednak na początku proponowałabym sie zagłębić w jej powstanie, skoro pisze Pani recenzje. Książka powstała na postawie fanfiction o One Direction. Występuje tam cała piątka, tylko na potrzeby wydawnictwa imiona zostały zmienione. Chce Pani wiedzieć co sie stanie dalej? Otóż całą historie można znaleźć na jej wattpadzie, bądź na blogu, gdzie znajduje sie polskie tłumaczenie. Następnym razem proszę o dokładniejszy 'research' :)