Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciemno na osiedlu Rudna - miasto na żarówki da, ale na remont nie

Magdalena Nowacka
Na sosnowieckim osiedlu Rudna 1 w Sosnowcu w kilku miejscach nie świecą latarnie. Po zmroku iście egipskie ciemności panują m.in. na ulicach Lotników, części Grota Roweckiego czy Piwnika Ponurego.

Mieszkańcy są zdezorientowani i boją się wychodzić wieczorami. To trwa już kilka tygodni. Piotr Dudała, który mieszka na osiedlu, od kilkunastu dni próbuje dowiedzieć się, dlaczego osiedle tonie w ciemnościach.

- To szczyt wszystkiego. Po zmroku, ja i moi sąsiedzi praktycznie jesteśmy odcięci od świata. Ze względu na bezpieczeństwo po prostu boimy się wtedy wychodzić z domu - mówi Piotr Dudała.

Urzędnicy przyznają, że istnieje konflikt między miastem a spółką Enion odpowiedzialną za dostarczanie prądu do latarni.

- Chcę zdementować pogłoskę, że to jakieś celowe wyłączenia - mówi Wojciech Guzik, naczelnik Wydział Organizacji Zarządzania Drogami i Ruchem Drogowym w sosnowieckim Urzędzie Miejskim. - Trwają negocjacje z Enionem. Dostajemy wiele telefonów od zaniepokojonych mieszkańców - mówi naczelnik Guzik.

Problem polega na tym, że Enion chciałby, aby miasto ponosiło koszty całego utrzymania oświetlenia, czyli także wszystkich remontów.

- Na to się nie zgadzamy, opierając się na stanowisku Regionalnej Izby Obrachunkowej odnośnie opłat za coś, co nie jest majątkiem gminy. W ramach umowy jesteśmy gotowi natomiast pokrywać koszty wymiany żarówek. Mam nadzieję, że znajdziemy polubowne rozwiązanie sporu i w następnym tygodniu oświetlenie będzie już działało - mówi Wojciech Guzik.

Piotr Żydek z Biura Informacji Enion S.A. uważa, że wymogi firmy dotyczące remontów, są zgodne z prawem.

- Prawo Energetyczne nakłada na gminy obowiązek finansowania oświetlenia ulic publicznych znajdujących się na jej terenie, czyli pokrywania kosztów energii elektrycznej pobranej przez punkty świetlne oraz kosztów ich budowy i utrzymania. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo energetyczne jest właścicielem urządzeń, powinno dojść do zlecenia mu usługi. Brak takiej umowy nie uprawnia gminy do żądania od przedsiębiorstwa energetycznego oświetlania miejsc publicznych jedynie za cenę energii elektrycznej i stawkę jej dystrybucji, bo cena energii i jej dystrybucji nie zawiera kosztów eksploatacji sieci oświetleniowej. Czekamy na ponowne zaproszenie do negocjacji umowy na świadczenie tych usług - mówi Żydek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto