A gdyby tak nie zmieniać czasu w marcu i październiku? Niech przez cały rok obowiązuje w Polsce czas letni. Do pomysłu który pojawia się co kilka lat, tym razem powracają posłowie PSL. Projekt autorstwa ludowców poparła jednogłośnie sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt PSL, dotyczący likwidacji zmiany czasu na letni i zimowy. Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 roku - wyjaśnił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- To jeszcze nie finał, teraz projekt trafia do drugiego czytania, ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita - powiedział szef ludowców.

W tym roku czas z letniego na zimowy przechodzimy w nocy z 28 na 29 października. Zegarki o godz. 3:00 należy przestawić na godz. 2:00.Brak zmiany czasu? Czas letni miałby obowiązywać cały rok

Dwa razy w roku Polacy, podobnie jak obywatele ponad 70 państw zmuszeni są do zmiany czasu. Jednak kraje takie jak Islandia, Japonia, a od pięciu lat także Rosja nie muszą się z tym zmagać. Od dłuższego czasu toczy się dyskusja, jaki jest zysk z tego, że dwukrotnie w ciągu roku przestawiamy wskazówki zegarów. Jedni są zdania, że oszczędzamy energię, a drudzy, że zegarkowy chaos kończy się m.in. pogorszeniem samopoczucia.

Zmianę czasu z zimowego na letni wprowadzili jako pierwsi już podczas I wojny światowej Niemcy. W Polsce czas zmieniano okresowo od 20-lecia międzywojennego, ale od 1977 roku robimy to już stale.

Czy jeszcze w tym roku Polska zrezygnuje z październikowego i marcowego przesuwania wskazówek w zegarach? Chcieliby tego posłowie PSL, którzy jeszcze w tym tygodniu mają złożyć w sejmie stosowny projekt ustawy.

– Stały czas przez cały rok to przede wszystkim względy zdrowotne. Poza tym spójrzmy, jaki chaos wprowadza i jakie koszty generuje zmiana czasu w transporcie, zwłaszcza na kolei. Dwa razy w roku rozkłady jazdy są zaburzone, a gdy przechodzimy na czas zimowy pociągi muszą stać przez godzinę, nierzadko gdzieś w szczerym polu. Zmiana może również negatywnie wpływać także na sprawy prawno-pracownicze. Jeśli ktoś pracował o godzinę dłużej, niekoniecznie pół roku później pracował godzinę krócej – wymienia Paweł Bejda, poseł PSL i jeden z inicjatorów projektu.

Zmiana czasu zdaniem Ludowców nie ma także żadnego uzasadnienia ekonomicznego, a przecież właśnie względy ekonomiczne, a zwłaszcza oszczędność energii były jednymi z podstawowych, gdy w 1977 r. wprowadzano w Polsce podział czasu na letni i zimowy.

Wiadomości

Komentarze (46)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

UTC+2 - to NASZ CZAS (gość) (Gość I)

Przecież nie ma tu nic dziwnego, że Słońce tak późno wschodzi. W Skandynawii wschód jest jeszcze później, a nawet nie występuje przez kilka tygodni.

GMT+2 to NASZ czas! (gość) (dorotaP)

Czas zimowy to może jest normalny,ale dla zatwardziałego komucha starej daty, teraz to czas letni jest naturalny, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

SAS (gość)

Naturalnym czasem astronomicznym w Polsce jest czas zimowy – z jakiego powodu mamy znowu wprowadzać kolejne zmiany natury
Zdaniem PSL-u „Stały czas przez cały rok to przede wszystkim względy zdrowotne” – ale dlaczego kolejny pomysł, wbrew odwiecznym zasadom astronomii mamy wprowadzać na stałe czas letni ?. Toz to nic innego, jak kolejna „zmiana”
Praw natury nie powinniśmy zmieniać – owszem powrót, ale do właściwego czasu astronomicznego.

Natalia Nykiel

Nie rozumiem czemu by zaprzestać zmian czasu. jaki w tym problem znowu?
Goścmi Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2017 będą między innym Partyka, Verheugen i Blile. Warto przyjść i z nmi porozmawiać 16 bądź 17 października do hotelu Andel's. Taka okazja rzadko się zdarza.

Natalia Nykiel

Nie rozumiem czemu by zaprzestać zmian czasu. jaki w tym problem znowu?
Goścmi Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2017 będą między innym Partyka, Verheugen i Blile. Warto przyjść i z nmi porozmawiać 16 bądź 17 października do hotelu Andel's. Taka okazja rzadko się zdarza.

olga (gość)

to jest na poziomie dzieci z przedszkola chcemy zmieniać czy nie chcemy wiadomo każde dziecko odpowie jest ok takie są nasze władze prymitywy nami manipulują

fff (gość)

ciekawe, że w sytuacji gdy słońce dłużej świeci po południu to człowiek na drugi dzień wstaje wypoczęty i łatwiej mu przeżyć wstawanie "po ciemku"... ale dlaczego? kto to wymyślił? zwykłe bzdury... skoro jest dłużej jasno to więcej robisz rzeczy więc dlaczego masz być bardziej wypoczęty... takie fajne jest wstawanie de facto w środku nocy?

zyga (gość)

A my z Ecikiym chcymy, by połednie było o 10, a fajrant w połednie. I zrobcie referyndym to łobejrzicie wiela bydzie "za"