Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bajki o Zagłębiu pomogą promować historię regionu

Magdalena Nowacka

Czy jedenastolatek jest w stanie uzasadnić przynależność do swojego regionu? Czy czuje się mieszkańcem Zagłębia, związany jest z jego stolicą? Zdaniem Michała Kaczmarczyka, prorektora Wyższej Szkoły Humanitas, jak najbardziej.



Blisko dwustu uczniów z sosnowieckich podstawówek wzięło udział w projekcie "Zagłębiowskie bajanie". Projekt dopiero się zaczyna, ale już budzi sporo emocji. Zwłaszcza obecnie, kiedy toczą się burzliwe dyskusje na temat przynależności narodowej. Młodzi mieszkańcy Zagłębia musieli odpowiedzieć na pytanie z czym kojarzy się im Zagłębie, czy czują się z nim związani i czy znają ludzi tego regionu. 


Okazało się, że bez problemu poradzili sobie z pytaniami o nazwiska obecnych prezydentów miast Zagłębia. Najmniejszych kłopotów nie sprawiły zabytki.
- Najbardziej znany zabytek Sosnowca? Oczywiście Pałac Schoena - mówi Michał Ryngier z SP nr 9. I to miejsce dzieci wymieniały najczęściej. Ale także dąbrowską Pogorię, zamek w Będzinie czy Park Żeromskiego lub Sielecki. Ale też drużynę Zagłębie Sosnowiec.

Miejsca, gdzie jeżdżą na rolkach i rowerze, idą na lody, czy na spacer z psem. 
- Nazwa Śląsk obejmuje całe województwo, a Zagłębie to jego część, taki region. Stolicą Zagłębia jest Sosnowiec, a miasto śląskie to Katowice albo Zabrze - tłumaczył Łukasz Przybylik, także czwartoklasista.

Więcej w piątkowym wydaniu DZ w Sosnowcu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto