Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda dziś hierarchia stanowisk kościelnych? Opowiada ks. Jarosław Kwiecień

Magdalena Nowacka
arch.
Nowi proboszczowie, administratorzy. Zmiany wśród wikariuszy. O tym jak wygląda dziś hierarchia stanowisk kościelnych z ks. Jarosławem Kwietniem rozmawia Magda Nowacka.

Wkrótce wielu parafian nie zobaczy na ambonie "swoich księży", ale zupełnie nowe twarze. Kiedy zmiany wejdą w życie?
Jeśli chodzi o wikariuszy, już pod koniec sierpnia. W pozostałych przypadkach są to ustalenia wewnątrz parafii, ale po wakacjach powinny już być zauważalne wszędzie.

Jak wyglądają przygotowania księży do przeprowadzki?
Księża mają prawo zabrać nie tylko osobiste drobiazgi, książki, ale i meblościankę, do której się przyzwyczaili. Ponadto ksiądz, który uczy w szkole, musi wcześniej ustalić grafik lekcji w nowej placówce. Przed przybyciem do nowej parafii jest też przeprowadzany na plebanii mały remont, odmalowanie pokoju itp.

Czy są organizowane pożegnania czy przywitania duszpasterzy?
Wszystko zależy od parafii. Jeśli chodzi o wikariuszy, zwykle proboszcz na mszy informuje parafian. Zawsze można po niej podziękować. Tak samo, jeśli chodzi o proboszcza. Kwiaty, książka na pamiątkę, to na pewno miły gest. Natomiast jeśli chodzi o powitanie, to wyjątkowe odbywa się w przypadku księdza, który zostaje proboszczem. Na tę okazję jest specjalny obrzęd liturgiczny.

W sosnowieckiej diecezji wielkie zmiany kadrowe

Jak wygląda obecnie hierarchia stanowisk księżowskich w parafiach?
Ksiądz pracę zaczyna od bycia wikariuszem. Tak. Potem na rok najczęściej obejmuje stanowisko administratora. Ma obowiązki i prawa jak proboszcz, ale na razie jest to "na próbę". Biskup sprawdza predyspozycje księdza. Ktoś może być wspaniałym wikariuszem, a niekoniecznie sprawdzać się w roli "szefa" parafii. I na przykład woli pracować na pojedynczej parafii. Administratora jest łatwiej odwołać, jeśli chodzi o proboszcza wymaga to już bardziej skomplikowanych formalności.

Długo trzeba czekać na objęcie stanowiska proboszcza?
W naszej diecezji zwykle administratorami lub proboszczami zostają księża w 20, 21 roku kapłaństwa. Wynika to z faktu, że parafie są duże, średnio mamy dwóch, trzech wikariuszy. Ale jeżeli biskup zauważy, że dany wikariusz ma szczególne predyspozycje, zdolności organizacyjne, umiejętność zarządzania, może ten okres bycia wikariuszem skrócić. Na emeryturę księża przechodzą najczęściej w wieku 75 lat. Oczywiście tu również nie jest to jednak ścisła granica. Wiele zależy od stanu zdrowia księdza.

Wśród księży są też tacy, którzy piastują stanowisko dziekanów.
Ksiądz dziekan pełni rolę opiekuna, koordynatora pracy duszpasterskiej w kilku parafiach. Jest też łącznikiem z księdzem biskupem. Wiele działań w diecezji jest przeprowadzanych na szczeblu dekanalnym, np. organizowanie zawodów czy szkoleń dla ministrantów , organizowanie ośrodków przygotowania do małżeństwa itd. Dlatego potrzebny jest doświadczony kapłan, który organizuje zebrania księży w dekanacie, by mieli okazję wymienić się swoimi problemami i doświadczeniami. Kadencja dziekana trwa pięć lat. Po tym czasie biskup wybiera kogoś nowego na to stanowisko, choć może się też zdarzyć przedłużenie tej kadencji.

Czy ksiądz może odmówić przyjęcia stanowiska proboszcza?
Tak, ale to raczej rzadkie przypadki. Jeśli chodzi o przenoszenie do innych parafii, to księża wiedzą, że to naturalne i godzą się z wolą biskupa. Nie oznacza to jednak, że nie mają nic do powiedzenia. Po kilku latach pobytu w nowej parafii, jeśli ksiądz źle się w niej czuje, może poprosić o przeniesienie. I zwykle biskup w takiej sytuacji zgadza się na zmiany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto