48 Hour Film Project. Kadr z filmu Jacques Serres, zwycięzcy z 2012r 48 Hour Film Project. Kadr z filmu Jacques Serres, zwycięzcy z 2012r

48 Hour Film Project. Kadr z filmu Jacques Serres, zwycięzcy z 2012r (© Źródło: screen youtube.com)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Znany na całym świecie konkurs filmowy "48 Hour Film Project" po 10 latach w końcu zawita do Katowic. W poprzednich edycjach Polskę reprezentowała Warszawa i Kraków. Miejscowy zwycięzca powalczy z filmami z całego świata o tytuł „Najlepszego Filmu 48 Hour Film 2013”.

Podczas 48 Hour Film Project filmowcy z całej Polski będą mieli okazję zmierzyć się ze sobą i sprawdzić, kto z nich w dwa dni nakręci najlepszy film krótkometrażowy. Edycja w Warszawie zakończyła się 29 września 2013, Katowice startują 15 listopada.

Zwycięzcę wyłoni jury, złożone z trzech profesjonalistów z branży audiowizualnej. Najlepszy film weźmie udział w konkursie międzynarodowym i będzie mieć szansę prezentacji podczas specjalnych projekcji na Festiwalu w Cannes.


48 Hour Film Project: O konkursie


Misją 48 HFP jest promowanie twórców filmowych – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Festiwal zachęca filmowców do wyjścia w przestrzeń miejską i wykorzystania jej do robienia filmów, w tym wypadku krótkometrażowych. Bez zbędnych przygotowań i podchodzenia do tematu naokoło.Spontaniczność i praca zespołowa to klucz do sukcesu.

48 Hour Film Project dla wszystkich ekip oznacza bezsenny weekend, podczas którego muszą popisać się wybuchem kreatywności i szybkością pracy. Trzeba bowiem w wyznaczonym czasie wymyślić, napisać scenariusz, nakręcić i zmontować film. W piątek wieczorem uczestnicy otrzymają informacje, jaki rekwizyt, bohater i tekst dialogu musi się pojawić w filmie oraz gatunek, w jakim ma być utrzymany. 48 godzin później film musi być ukończony.

W tym roku zespoły będą przyjmowane według zasady kto pierwszy, ten lepszy. Ekipy, które nie zdążą się zarejestrować na czas, trafią na listę oczekujących.Udział w konkursie jest płatny.Opłata rejestracyjna na całą ekipę w Polsce wynosi od 130 PLN do 190 PLN.Organizatorem katowickiej edycji jest Fundacja Przestrzeń Filmowa wraz z 34 FILM! i Silesia Film.


48 Hour Film Project: Historia przedsięwzięcia


Wszystko zaczęło się w maju 2001 roku, kiedy Mark Ruppert wpadł na szalony pomysł, żeby spróbować nakręcić film w ciągu 48 godzin. Zaangażował w to swoją partnerkę filmową Liz Langston i kilku innych filmowców z Waszyngtonu, którzy stworzyli własne zespoły i dołączyli do niego w tym eksperymencie.

Po 10 latach 48 HFP świętuje duży, międzynarodowy sukces z 300 konkursami odbywającymi się co roku w miastach na całym świecie. Najmniejszą drużyną do tej pory była jedna osoba (mniejszych drużyn już chyba nie będzie), która ją tworzyła – wystąpiła w roli scenarzysty, operatora kamery, reżysera, aktora i montażysty. Największą ekipę utworzono w Albuquerque, składającą się z 116 osób i 30 koni.

Jeśli więc lubisz wyzwania i kręci cię świat filmowy, zbierz ekipę i zgłoś się za pomocą formularza na stronie 48hfpkatowice.pl

A oto niektóre zwycięskie filmy:

1. Zwycięzca edycji 2012. Kraj: Francja, tytuł: Jacques Serres, gatunek: czarna komedia. (fabuła: podczas kręcenia filmu, na skutek nieprofesjonalnego zabezpieczenia kaskaderskiego, ginie aktor. Ekipa musi poradzić sobie z tym faktem)


2. Zwycięzca edycji 2010. Kraj: Wielka Brytania, tytuł: The Girl Is Mime (Dziewczyna jest mimem), gatunek: film niemy (fabuła: mim poznaje dziewczynę, która również staje się mimem. On z zazdrości jest zdolny do wszystkiego)


3. A to już laureat nagrody za najlepsze zdjęcia, edycja Warszawa 27-29.092013.Tytuł: Uśmiechnij się, gatunek: western

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!