Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Operacje z poślizgiem

Magdalena Nowacka
Nowoczesne sale porodowe są na razie w stanie surowym. W sierpniu trafią tu pierwsze pacjentki
Nowoczesne sale porodowe są na razie w stanie surowym. W sierpniu trafią tu pierwsze pacjentki Fot. Lucyna Nenow
Prace przy Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem w Sosnowcu, idą pełną parą. Budowę rozpoczęto w październiku ubiegłego roku i zaplanowano do lipca (potrwają 9 miesięcy - tyle, ile ciąża). Centrum będzie się mieściło w budynku Szpitala Miejskiego przy ulicy Zegadłowicza. Radni przeznaczyli na tę inwestycję aż 11,5 miliona złotych. Pierwsze pacjentki trafią tu w sierpniu.

Niestety dopiero kilka miesięcy później zostanie oddana sala operacyjna. Jednym z powodów opóźnienia jest miesięczny poślizg w przyjęciu przez radnych miejskiego budżetu Sosnowca. A to z kolei ma wpływ na późniejsze wyemitowanie obligacji komunalnych, z których m.in. będzie finansowana inwestycja.
W całym szpitalnym bloku operacyjnym ma powstać 6 sal, w tym jedna (na poziomie pierwszego piętra) całkowicie do dyspozycji Centrum.

- Blok operacyjny nie będzie gotowy równocześnie z samym Centrum, dlatego przez kilka miesięcy pacjentki będą operowane jeszcze na starym bloku, na trzecim piętrze szpitala - dodaje dyrektor.

Na razie zakończono przebudowę ścian i korytarzy. Centrum zajmie trzy segmenty, czyli całą jedną kondygnację pierwszego piętra oraz połowę parteru.
- Na parterze będzie się mieściła Położnicza Izba Przyjęć oraz to, co jest naszą szczególną dumą, czyli oddział septyczny, gdzie będą rodziły pacjentki z chorobami zakaźnymi. Takiego oddziału nie ma żaden szpital w okolicy - mówi Zbigniew Swoboda, dyrektor sosnowieckiego szpitala.

W sumie jednorazowo w nowoczesnym centrum medycznym będzie mogło przebywać 80 pacjentek oraz 30 noworodków. Dla najmłodszych będzie także przygotowanych trzynaście stanowisk z inkubatorami.

- Liczymy na to, że będziemy mieli tu pacjentki z całego województwa. Obecnie w samym Sosnowcu rodzi się miesięcznie od 130 do 150 noworodków. Nasza placówka będzie w stanie przyjmować nawet do 180 miesięcznie, co daje około 2 tysięcy porodów rocznie. Taką ilość przyjmuje się tylko w kilku placówkach na terenie całej Polski - mówi dyrektor.

Obecnie powstają nowe przyłącza kanalizacyjne, wodne i elektryczne. Będą nowe agregaty, a wszystkie pomieszczenia zostaną wyposażone w światłowody, tak, aby w każdym był dostęp do internetu.

Pierwsze pacjentki trafią tu już w wakacje. W centrum będą też poradnie: konsultacyjna, patologii ciąży, profilaktyki chorób piersi, neonatologii i patologii noworodka.
Obecnie pacjentki rodzą w budynku przy ulicy 3 Maja. Kiedy powstanie Centrum, oddziałów położniczych i ginekologicznych tam już nie będzie.

Budynek od sierpnia zagospodaruje miasto. - Już wprowadziliśmy tam niektóre wydziały UM, planujemy jeszcze Ośrodek Pomocy Społecznej. Znajdzie się tam też dyspozytornia pogotowia ratunkowego z karetkami - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik UM w Sosnowcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto