Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Otwarte Wydziału Farmacji ŚUM w czwartek i piątek w Sosnowcu

TOS
Dni Otwarte Wydziału Farmacji ŚUM odbywać się będą w czwartek i piątek w Sosnowcu w budynku przy ul. Jedności 8. Lista atrakcji jest długa.

Zarówno w czwartek, jak i piątek Dni Otwarte Wydziału Farmacji ŚUM będą trwały od godziny 12 do 16. W tych godzinach zaplanowano m.in. zwiedzanie katedr, zapoznanie z metodami prowadzenia ćwiczeń, wyposażenie sal laboratoryjnych, pokaz przykładowych ćwiczeń oraz spotkania z nauczycielami akademickimi oraz studentami z samorządu studenckiego i kół naukowych.

Katedra i Zakład Biochemii pokaże m.in., jak wytrącić DNA z cebuli, co dzieje się, gdy białko spotka cukier. Opowie też, jak w domowych warunkach sprawdzić jakość zakupionej śmietany i jak przygotować kolorową pianę z octu, proszku do pieczenia czy płynu do naczyń.

Katedra i Zakład Biofarmacji zaprasza na warsztaty laboratoryjne "Chemia jest piękna, a farmacja jeszcze piękniejsza". Zaprezentowane zostaną doświadczenia chemiczne, które można zrobić w domu czy w szkole.

Katedra Chemii Organicznej zaprezentuje m.in. reakcję chemiczną z efektem luminescencji.

Katedra i Zakład Genetyki Medycznej proponuje udział w ćwiczeniach pokazowych, w ramach których zobaczyć będzie można preparaty przedstawiające chromosomy człowieka wybarwione techniką prążkowania G z wykorzystaniem mikroskopów świetlnych. próby rozpoznawania chromosomów człowieka w oparciu o wzór prążków G na wydrukowanych płytkach metafazowych.

Katedra i Zakład Żywności i Żywienia organizuje ćwiczenia, w ramach których uczestnicy będą mogli określić procentową zawartość tkanki tłuszczowej w całkowitej masie ciała, masę tkanki tłuszczowej w kg, beztłuszczową masę ciała, masę mięśni, ogólną objętość wody w organizmie ,masę kości, podstawową przemianę materii, wiek metaboliczny, podstawowa przemiana materii, wiek metaboliczny, wskaźnik tłuszczu wisceralnego, wskaźnik masy ciała oraz idealną wagę.

Katedra i Zakład Immunologii i Serologii pokazywać będzie pod mikroskopem jakie komórki są we krwi zdrowego człowieka, a jakie we krwi i w szpiku kostnym ludzi chorych.

Katedra Farmacji Stosowanej pokaże prezentacją multimedialną dotyczącą technologii otrzymywania różnych postaci leku oraz wymaganiami, jakie muszą zostać spełnione w trakcie ich sporządzania. zaprezentowana zostanie kapsułka żelatynowa twarda jako jedna z efektywnych form podania leku lub suplementu diety. odwiedzający będą mogli samodzielnie wykonać (według instruktażu prowadzącego) kapsułkę żelatynową twardą, stosując różne wypełnienia.

Katedra i Zakład Patologii zaprezentuje wybrane preparaty mikroskopoweh z histologii oraz histopatologii. Będzie możliwość obejrzenia obrazów mikroskopowych narządów prawidłowych i zmienionych w wyniku choroby (nowotwory, zapalenia).

Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa przygotowała prezentacje multimedialne dotyczące wybranych grup roślin leczniczych, pokaz okazów wybranych roślin leczniczych oraz pokaz próbek naturalnych surowców leczniczych i składników kosmetycznych.

Katedra i Zakład Podstawowych Nauk Biomedycznych zaprasza na warsztaty, podczas których będzie możliwość zapoznania się z nowoczesną metodą oceny zdolności utrzymania równowagi. U ochotników zostanie przeprowadzone badanie równowagi i symetrii obciążania nóg przy pomocy posturografu dwupłytowego rejestrującego przemieszczanie się środka ciężkości ciała podczas stania w bezruchu.

Katedra i Zakład Biofizyki pokaże, na czym polega przygotowanie próbek, pomiary a następnie ich analiza. Zaprezentowany zostanie spektrometr elektronowego rezonansu paramagnetycznego na pasmo X firmy Radiopan. Słuchacze dowiedzą się również na czy polegają analizy układów centrów paramagnetycznych w podwyższonej i obniżonej temperaturze. Jednocześnie przygotowana zostanie prelekcja na temat wolnych rodników i antyoksydantów w codziennym życiu.

Zakład Parazytologii opowie o pasożytniczych i alergennych stawonogów.

Zakład Biotechnologii i Inżynierii Genetycznej zaprezentuje genetycznie modyfikowany rzodkiewnik pospolity, którego fragmenty mają niebieskie zabarwienie ludzkie linie komórkowe wybarwione jodkiem propidyny, "świecące" w kolorze czerwono-pomarańczowym modyfikowane genetycznie komórki bakteryjne "świecące" w świetle UV elektroforeza w żelu agarozowym.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto