Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Żeromskiego będzie atrakcyjny jak Łazienki lub nowojorski Central Park?

Tomasz Szymczyk
Nowojorski Central Park jest  zamykany na noc. Czy podobnie będzie w parku Żeromskiego?
Nowojorski Central Park jest zamykany na noc. Czy podobnie będzie w parku Żeromskiego? centralpark.com
Dawny park Dietla nie zachęca do spacerowania. Są plany, by go ogrodzić i na noc zamykać na klucz.

Mieszkańcy Sosnowca mają do dyspozycji kilka parków. Są wśród nich, niestety, i takie, które nie zachęcają do spacerów i spędzania tu wolnego czasu. Jednym z takich miejsc jest sosnowiecki park Żeromskiego (dawniej park Dietla). To tutaj kilka tygodni temu odnaleziono ciało małej Magdy Waśniewskiej. Sosnowiczanie, którzy przynosili tam znicze i maskotki, nie mieli o tym miejscu dobrego zdania. - Co to za park, więcej tutaj meneli niż spacerowiczów, po zmroku lepiej się tutaj nie zapuszczać - uważa Bogdan Krawczyk, mieszkaniec Pogoni.

Park Żeromskiego powstał pod koniec XIX w., był częścią rezydencji przemysłowego rodu Dietlów. Do 1945 r. był ogrodzony murem. Później coraz bardziej tracił swoją świetność.

Sprawa parków jest jedną z tych, które są poruszane podczas spotkań młodzieży z sosnowieckich szkół z radnymi miejscowej Rady Miejskiej.

- Mamy już koncepcję rewitalizacji parku Dietla. To prawdziwa perełka ze świątynią dumania. Cały teren jest zresztą wpisany do rejestru zabytków - mówi Mateusz Rykała, przewodniczący rady i radny Platformy Obywatelskiej. - Są propozycje, aby park znów był ogrodzony. Wtedy modernizację można by wykonać inaczej, a zarządzanie parkiem byłoby prostsze - dodaje. Radni chcą, aby projekt znalazł się w budżecie miasta na przyszły rok.

Radni nie obawiają się, że pomysł ogrodzenia parków może się nie spodobać mieszkańcom.

- To nie jest wyjątkowa rzecz. Parki w największych miastach, jak warszawskie Łazienki czy nowojorski Central Park, są ogrodzone - tłumaczy Rykała. - Ogrodzenie pomogłoby zachować estetykę i zapobiegłoby dewastacjom, ale z drugiej strony to jednak ograniczenie - zastanawia się z kolei Halina Sobańska, radna SLD. - Nie w przypadku każdego parku da się to zrobić. Łazienki też są ogrodzone, ale na ogrodzeniu wiszą np. wystawy. Może, kiedy mieszkańcy zobaczą, jak to działa, przekonają się do tego pomysłu - dodaje.

Plany modernizacyjne dotyczą również innych sosnowieckich parków. W Urzędzie Marszałkowskim na dofinansowanie czeka rewitalizacja parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym, czyli popularnej "Leśnej". Na decyzję prezydenta czeka też złożona przez radnych interpelacja dotycząca remontu parku Schoena przy Muzeum Miejskim. - Przy muzeum bardzo potrzebne są parkingi. Goście muzeum i Urzędu Stanu Cywilnego na razie rozjeżdżają parkowe alejki - mówi Stefan Wojnowski, radny Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent ma teraz 20 dni na odpowiedź.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto