Wybierz region

Wybierz miasto

  Kiepura do patyny

  Autor: (mik)

  2002-04-17, Aktualizacja: 2004-12-18 00:47 źródło: Dziennik Zachodni

  Gotowy, blisko trzymetrowy złoty od końcowego szlifowania pomnik Jana Kiepury stoi już w hali montażowej Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych. Kilka tygodni temu trafił tu jako gipsowy projekt.

  Gotowy, blisko trzymetrowy złoty od końcowego szlifowania pomnik Jana Kiepury stoi już w hali montażowej Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych. Kilka tygodni temu trafił tu jako gipsowy projekt. Od tego czasu ośmiu doświadczonych pracowników GZUT pracuje nad każdym z detali rzeźby, by jak najwierniej oddać dzieło warszawskiego artysty, Tadeusza Markiewicza.


  "Chłopak z Sosnowca" ma prawie trzy metry wysokości i waży blisko tonę. Spiżowy obelisk wkrótce postarzeje się za pomocą patyny i 15 maja, w ramach uświetnienia obchodów Roku Kiepurowskiego, stanie na cokole sosnowieckiej "Patelni".

  Pomnik składa się z 9 zespawanych części. Każdą z nich przygotowano w osobnych formach. Najwięcej pracy odlewnicy mieli z głową pomnika. Obelisk Kiepury jest 108 pomnikiem jaki powstał w powojennej historii GZUT-u.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)