MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Absolwenci Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie rozpoczęli egzamin dojrzałości. Na pierwszy ogień język polski!

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Absolwenci Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie z optymizmem podchodzili do egzaminu dojrzałości
Absolwenci Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie z optymizmem podchodzili do egzaminu dojrzałości Damian Cieślak
7 maja 2024 roku absolwenci Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie punktualnie o 9 rozpoczęli egzamin dojrzałości. Do matury - zazwyczaj w dobrych nastrojach - przystąpiło 125 osób. Na pierwszy ogień język polski. W środę przyjdzie czas na królową nauk - matematykę, a następnie na język obcy.

Absolwenci Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie rozpoczęli maturę!

We wtorek, 7 maja 2024 roku, rozpoczął się maturalny maraton. Na kilkadziesiąt minut przed godziną zero odwiedziliśmy Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie. Tutaj do porannego egzaminu - zazwyczaj w dobrych nastrojach - przystąpiło 125 osób.

- Można powiedzieć, że przygotowywałem się do tego momentu pięć lat i myślę, że będzie dobrze. Nastawienie, jak zawsze, mam pozytywne. Dzisiaj liczę na "Lalkę" bądź "Przedwiośnie". Może być też trzecia część "Dziadów" - opowiada Olaf. - Dużo czasu poświęciłam nauce, ale ten ostatni długi weekend majowy to był już raczej moment odpoczynku - mówi Roksana, która podobnie jak jej kolega miała nadzieję, że pojawi się temat nawiązujący do powieści Stefana Żeromskiego. - Przygotowywałam się kilka dni. Poświęciłam na naukę również trochę majówki. Najbardziej byłabym zadowolona gdyby pojawiła się "Lalka" lub "Przedwiośnie" - podkreśla Weronika.

Matura z języka polskiego w nowej formule trwa 240 minut. Przypominamy, że na egzaminie w starej formule uczniowie mieli 170 minut na rozwiązanie zadań. Czas został wydłużony, ponieważ jest więcej zadań w arkuszu.

Matura z języka polskiego 2024 składa się z trzech części:

  • język polski w użyciu – w tej części znajdują się dwa teksty nieliterackie oraz zadania, które trzeba rozwiązać na ich podstawie (w tym napisanie notatki syntetyzującej);

  • test historycznoliteracki – podane są fragmenty tekstów z różnych epok, a uczeń musi na ich podstawie rozwiązać zadania, wykazując się wiedzą na temat lektur i zagadnień z historii literatury;

  • wypowiedź argumentacyjna (tzw. rozprawka) – uczeń tworzy wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Wypowiedź musi liczyć przynajmniej 300 słów.

W przypadku pierwszej części egzaminu maturzysta może zdobyć maksymalnie 10 punktów za ok. 5-7 zadań. W drugiej części do „zgarnięcia” jest 15 punktów. (zadań jest ok. 6-15), z kolei za wypracowanie można otrzymać aż 35. Aby zdać na poziomie podstawowym należy zdobyć przynajmniej 30 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto